Británie podle Camerona prosazuje tvrdší sankce proti Rusku | E15.cz

Británie podle Camerona prosazuje tvrdší sankce proti Rusku

David Cameron
David Cameron
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie připravuje nové sankce proti Rusku, jejichž součástí může být zákaz prodeje vyspělých technologií a zboží dvojího určení, které lze použít v civilním i zbrojním sektoru. V Londýně to dnes prohlásil britský ministerský předseda David Cameron. O nových sankcích mají v úterý jednat unijní ministři zahraničí v Bruselu.

„Jednám s (německou kancléřkou Angelou) Merkelovou a (francouzským prezidentem Françoisem) Hollandem o nových krocích a sankcích. Rusko musí pochopit, že budou následovat skutky,“ prohlásil premiér. Rusko podle něj musí zastavit podporu východoukrajinských separatistů a skoncovat s dodávkami zbraní přes rusko-ukrajinské hranice.

Navzdory bojovné rétorice se v úterý evropská diplomacie sotva odhodlá k tvrdším krokům proti Rusku. Leccos prý ale bude záviset na stanovisku Nizozemska, nejvíce postiženého čtvrteční katastrofou.

Seznam koncem července

Brusel nepůjde daleko za nynější cílené sankce vyhlášené proti jednotlivcům a podnikům. Rámec těchto opatření, vyhlášených minulý týden, může ale být tvrdší. Dosud totiž platí rozhodnutí, že seznam postižených osob bude sestaven až koncem července.

O důraznějším postupu podle diplomatů nemohou rozhodnout ministři zahraničí, ale premiéři. I v tomto ohledu prý může být rozhodující názor Nizozemska. Příští schůzka unijních premiérů se ovšem uskuteční až 30. srpna, i když předsedové vlád mohou svolat mimořádné zasedání.

Chudší členové proti

„Impuls musí vzejít z Haagu, protože oni mají morální mandát k důrazné reakci,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný unijní diplomat. Takzvané sektorové sankce, které by postihly celá odvětví ruské ekonomiky, bude podle expertů ale jen velmi obtížné přijmout, protiví se zejména chudší členové EU.

„Kolektivní evropská sebevražda by neprospěla EU ani Ukrajincům,“ uvedl evropský diplomat obhajující zdrženlivost. Pokud by se například sankce týkaly energetiky, musela by se EU dohodnout na rozdělení finančních škod.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video