Británie se vzdává předsednictví EU v příštím roce, nahradí ji Estonsko | E15.cz

Británie se vzdává předsednictví EU v příštím roce, nahradí ji Estonsko

Britská premiérka Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Británie se vzdává svého plánovaného předsednictví Evropské unie ve druhé polovině příštího roku. Velvyslanci členských zemí se dohodli, že Brity nahradí Estonci.

Estonsko mělo být předsednickou zemí v první polovině roku 2018, tedy po Británii. Podle informací ČTK bylo rozhodnuto o tom, že termíny všech následujících předsednictví se posunou o půl roku dopředu. Země se tak budou střídat v už dohodnutém pořadí, své role se ale všechny ujmou o šest měsíců dříve. Po Estonsku následují podle dohody z roku 2007 Bulharsko, Rakousko, Rumunsko a Finsko.

Nynější předsednickou zemí unie je od počátku měsíce Slovensko, následovat bude v první polovině příštího roku Malta. Pak měli přijít na řadu Britové.

Zpráva o britském rozhodnutí přišla v době, kdy se nová ministerská předsedkyně Mayová připravovala na svou první zahraniční cestu, která ji odpoledne zavede do Berlína. Sejde se s Angelou Merkelovou. Poté má ve čtvrtek naplánované jednání v Paříži s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Přečtěte si:

Obvykle dobře informovaní bruselští diplomaté předpokládali, že místo Británie by se předsednické role mimořádně ujala Belgie. Pro takové řešení hovořil fakt, že v Bruselu je tak jako tak k dispozici infrastruktura potřebná ke konání řady schůzek. Nyní místo toho budou muset Estonci a po nich i další přípravu na svou předsednickou roli urychlit.

O předsednickou roli po Britech se ucházelo Maďarsko. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v úterý řekl, že jeho země je připravená převzít předsednictví EU v roce 2017 místo Británie, jejíž voliči v červnovém referendu většinou hlasů rozhodli o vystoupení z unie.

Prohlásil přitom, že Maďarsko je jediným členským státem EU, který představil úspěšnou odpověď na hlavní výzvy „abnormální“ situace v Evropě, jako je migrační krize.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video