Johnsonova porážka: britští poslanci opět zamítli návrh na předčasné volby | E15.cz

Vše o designu

Vše o designu Vstoupit do speciálu

Britští poslanci opět odmítli předčasné volby a na pět týdnů přerušují svoji práci

Britští poslanci opět odmítli předčasné volby a na pět týdnů přerušují svoji práci
Premiér Boris Johnson při projevu v parlamentu
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Poslanci Dolní komory britského parlamentu opět odmítli návrh premiéra Borise Johnsona na uspořádání předčasných voleb. Pro vypsání voleb potřeboval předseda vlády souhlas dvou třetin poslanců, tedy nejméně 434. Návrh jich ale podpořilo jen 293, uvedla agentura Reuters.

Návrh na rozpuštění Dolní sněmovny nezískal potřebnou podporou již minulý týden. Johnson navrhoval, aby se předčasné volby uskutečnily 15. října. Reagoval tak na předchozí krok poslanců, kteří schválili návrh zákona, jehož cílem je zabránit neřízenému odchodu země z Evropské unie bez dohody s Bruselem. Johnson prosazuje brexit k 31. říjnu, ať již bez dohody či s ní.

Hlasováním o předčasných volbách skončil poslední den aktuální schůze parlamentu. Nyní zákonodárci přeruší svoji práci na pět týdnů, do 14. října.

Britský premiér v reakci na hlasování slíbil zajistit rozvodovou dohodu s EU na summitu, který se koná 17. října. „Půjdu na tento rozhodující summit 17. října a bez ohledu na to, kolik způsobů tento parlament vymýšlí, aby mi svázal ruce, budu se snažit dosáhnout dohody, která bude v národním zájmu. Tato vláda už brexit dále nezpozdí,“ prohlásil Johnson.

Britská ministryně práce Ruddová rezignovala kvůli "čistce" ve straně. Opouští i konzervativní stranu

Komentář Petra Bartoně: Britská „odstávka“ parlamentu brexit neovlivní a ekonomice pomůže

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!