Brusel je připraven přidusit Kongo sankcemi, země nemá odkládat volby | E15.cz

Brusel je připraven přidusit Kongo sankcemi, země nemá odkládat volby

ČTK

Evropská unie pohrozila představitelům Konga ekonomickými sankcemi, pokud příští rok neuspořádají nyní odložené prezidentské a parlamentní volby. Na jednání v Lucemburku se na tom shodli ministři zahraničí členských zemí, napsala agentura Reuters.

"EU použije všech dostupných prostředků, včetně individuálních restriktivních opatření," stojí v prohlášení šéfů diplomacie zemí EU. Podle Reuters je řeč o zmrazení aktiv a zákazu cestování.

Zvažované sankce budou podle diplomatů namířeny nejspíš na představitele policejních a dalších bezpečnostních složek a později případně i na vládní činitele. Přípravou sankcí již byla pověřena šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

"Volby byly odloženy, což je nepřijatelné. Doufám, že se uskuteční v roce 2017," řekl novinářům ministr zahraničí Belgie, která Kongo v minulosti kolonizovala.

Úřady v Kongu nedávno odložily volby na duben 2018, údajně z logistických důvodů. Krok rozhněval opozici, podle které se chce prezident Joseph Kabila udržet u moci. Během protestů proti odložení voleb zemřely desítky lidí.

Podle původního plánu byly volby vypsány na letošní listopad. Kabilův druhý mandát vyprší 20. prosince a podle současné ústavy nemůže znovu kandidovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.