Brusel musí získat od států eurozóny více pravomocí, míní Merkelová | E15.cz

Brusel musí získat od států eurozóny více pravomocí, míní Merkelová

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá kancléřka Angela Merkelová opět vyzvala k další centralizaci eurozóny, která má udržet euro a zabránit novým dluhovým krizím. Členské země budou muset převést více pravomocí na Brusel a směřovat k fiskální a politické unii, řekla dnes večer Merkelová v německé televizní stanici ZDF.

„Chceme zachovat euro se všemi dalšími státy, které ho mají. To ale vyžaduje zásadní změny naší politiky a více Evropy,“ řekla kancléřka. „Budeme muset postoupit pravomoci Bruselu, například právo zasáhnout, jestliže se členské země nedrží paktu stability a růstu,“ prohlásila.

„Musíme obrodit měnovou a hospodářskou unii vytvořenou zakladateli eura. Musíme ji ještě zdokonalit, přeměnit ji ve fiskální unii a pak v politickou unii. To je lekce z krize, bude to stát hodně úsilí,“ uvedla Merkelová.

V eurozóně se letos prohlubuje dluhová krize, která začala počátkem loňského roku v Řecku a nyní ohrožuje zejména Itálii, třetí největší ekonomiku měnové unie. Náklady na záchranu předlužených zemí platí nejvíce Němci, kteří za to požadují disciplínu zajištěnou centrálním dohledem nad politikou členských zemí. Merkelová opakovaně žádá o změnu smlouvy o EU, například to, aby bylo možné postihovat státy, které dlouhodobě porušují rozpočtový pakt stability.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video