Bulharsko obvinilo Energo-Pro ze zneužívání dominantní pozice | E15.cz

Bulharsko obvinilo Energo-Pro ze zneužívání dominantní pozice

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ceps

ČTK

Bulharská Komise pro ochranu hospodářské soutěže obvinila distributora elektrické energie vlastněného českou společností Energo-Pro ze zneužívání dominantní pozice na trhu. Už v pondělí tento úřad ze zneužívání dominantního postavení na trhu obvinil jeden z bulharských distribučních podniků společnosti ČEZ.

Bulharská komise obvinila Energo-Pro kvůli tomu, že firma odmítá podepsat dlouhodobou smlouvu na nákupy energie z obnovitelných zdrojů za cenu stanovenou regulačním energetickým úřadem. Jednání Energo-Pro je podle komise v rozporu se zájmy spotřebitelů. Firma má na odpověď 30 dní.

„Do této chvíle jsme od bulharské Komise pro ochranu hospodářské soutěže neobdrželi zdůvodnění. Až budeme informováni a seznámíme se s jejich stanoviskem, samozřejmě se k němu vyjádříme,“ řekla dnes ČTK tisková mluvčí Energo-Pro Group Hana Hikelová. Uvedla, že společnost věří, že obvinění je neopodstatněné. „Postupujeme přesně podle platných bulharských zákonů a norem,“ dodala.

Komise v pondělí obvinila distribuční podnik ČEZ, že jednal proti zájmům spotřebitelů, když odmítl souhlasit s připojením jedné místní firmy k síti. ČEZ obvinění Sofie popřela. Firma podle mluvčí společnosti postupovala v tomto případě podle platné právní úpravy.

ČEZ a Energo-Pro mají problémy s bulharskými úřady už delší dobu. Loni v květnu dostala společnost ČEZ od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu korun) za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou ČEZ, Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.