Cena uhlí v Číně boří rekordy, akciové trhy čekají na výsledky firem | E15.cz

Cena uhlí v Číně boří rekordy, akciové trhy čekají na výsledky firem

Filip Zelenka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Top události

V Rumunsku se rozjela další vlna pandemie

Covid-19 zdaleka z Evropy nezmizel, další vlna nákazy se naplno rozjíždí v Rumunsku, kde se číslo denních obětí koronaviru vyšplhalo až na 330 a počet nově nakažených až na 15 tisíc. Drtivá většina z nich jsou nenaočkovaní jedinci. V současné době je v Rumunsku naočkováno jen 33 procent populace (v ČR to je přes 55 procent), což zemi řadí na předposlední místo v rámci EU, hůře je na tom pouze Bulharsko. 

„Je to katastrofa,“ prohlásil prezident Rumunka Klaus Iohannis. V zemi momentálně platí některé restrikce, a to zejména pro neočkované nebo pro ty, kteří si ještě nemocí neprošli. Celou situaci také komplikuje složitá politická situace, neboť před týdnem vláda dosavadního premiéra Florina Cîțua nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. 

Ceny uhlí v Číně rapidně vzrostly 

Záplavy v klíčových těžebních regionech Číny vystřelily cenu uhlí na nová maxima. Přírodní katastrofa v provincii Šan-Si, která je nejdůležitější těžební oblastí země, způsobila růst ceny uhlí o osm procent (zhruba na částku 219 dolarů za tunu) na burze v Čeng-čou. Zmíněná provincie, která produkuje až třetinu čínské těžby uhlí, byla nucena několik dolů uzavřít. 

Pro Čínu je to problém zejména z hlediska energetiky, neboť až 60 procent vyprodukované elektřiny v Číně pochází právě z uhelných elektráren. Jelikož se zvyšující se cena energií nevyhnula ani asijské mocnosti, záplavy jsou pro zemi velkým problémem. Zasaženy byly jak průmyslové provozy, tak i běžné domácnosti. 

Z trhů a burz

Americké akcie oslabily. Investoři jsou opatrní a čekají na začátek zveřejňování firemních výsledků za třetí čtvrtletí. Dow Jonesův index ztratil 0,72 procenta a uzavřel na 34 496,06 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,69 procenta na 4361,19 bodu a index Nasdaq Composite klesl o 0,64 procenta na 14 486,20 bodu.

Investoři mají obavy, že ve firemních výsledcích se negativně projeví rostoucí náklady na energie a výpadky v dodavatelských řetězcích. „Problémy v dodavatelských řetězcích mohly zasáhnout zisky řady podniků,“ uvedl Tim Ghriskey ze společnosti Inverness Counsel. Cena bitcoinu v posledních dnech postupně stoupala, momentálně se ustálila na hodnotě 57 tisíc dolarů.  

Tweet dne

„Rozhovory mezi Indií a Čínou ohledně problémů na jejich společné hranici ztroskotaly,“ tweetuje akademik Samuel Ramani. Obě země měly v minulosti neshody ohledně režimu na společné hranici, které ojediněle přešly až do půtek mezi jejich vojáky. 

Stane se dnes 

  • V Římě se uskuteční mimořádná vrcholná schůzka skupiny G20, jejíž účastníci budou jednat o vývoji v Afghánistánu.
  • Soudní dvůr Evropské unie pokračuje v projednávání žaloby Maďarska a Polska proti novým pravidlům Evropské unie, která podmiňují čerpání společných peněz dodržováním principů právního státu.
  • Institut ZEW zveřejní index vývoje důvěry investorů v německou ekonomiku za říjen.
  • Sněmovna reprezentantů bude hlasovat o dočasném navýšení takzvaného dluhového stropu, který minulý týden schválil Senát. Návrh pak poputuje k podpisu prezidentovi Joe Bidenovi.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video