Černé skříňky z boeingu se budou dešifrovat v Británii | E15.cz

Černé skříňky z boeingu se budou dešifrovat v Británii

Černé skříňky sestřeleného letadla.
Černé skříňky sestřeleného letadla.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Černé skříňky z údajně sestřeleného malajsijského boeingu, které Malajsie získala od proruských separatistů na východě Ukrajiny, budou odeslány do laboratoří v Británii. Řekl to náměstek malajsijského ministra dopravy, jehož země o tom rozhodla. Vysvětlil, že britské laboratoře jsou ve vztahu k místu katastrofy nejbližším pracovištěm, které má od Mezinárodní organizace pro civilní letectví povolení k analýze těchto palubních záznamníků.

Převzetí palubních záznamníků od východoukrajinských povstalců dnes oznámil malajsijský premiér Najib Razak. Takzvané černé skříňky, které obsahují zápis palubní komunikace a údaje o letu, jsou podle něj v dobrém stavu.

Britský premiér David Cameron mezitím potvrdil, že Británie vyhoví nizozemské žádosti, aby se vyšetřovatelé leteckých nehod ve Farnborough pokusili dešifrovat údaje z palubních záznamníků.

Klíčová expertíza

Ty by mohly objasnit podezření Západu, že letoun na trase z Amsterdamu do malajsijské metropole s téměř třemi stovkami lidí na palubě ve čtvrtek sestřelila nad východní Ukrajinou ruská raketa země-vzduch, odpálená z oblasti ovládané proruskými separatisty. Z katastrofy se vzájemně obviňují Kyjev, Moskva a proruští povstalci na východě Ukrajiny.

Ruské ministerstvo zahraničí uvítalo předání skříněk do rukou Malajsijců a vyjádřilo očekávání, že záznamníky budou předány expertům Mezinárodní organizace pro civilní letectví, mezi nimiž by měli být i ruští odborníci. „Jsme přesvědčeni, že to přispěje k nestrannému, objektivnímu vyšetření příčin katastrofy malajsijského boeingu na Ukrajině,“ zdůraznila ruská diplomacie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.