"Černý pochod" španělských horníků dorazil do Madridu | E15.cz

"Černý pochod" španělských horníků dorazil do Madridu

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Desítky tisíc horníků dnes dorazily do Madridu. Vyvrcholily tak 44 dní trvající protesty proti úsporným opatřením vlády premiéra Mariana Rajoye, který dnes oznámil další škrty. Při střetech horníků s policií bylo zraněno nejméně 76 lidí, osm demonstrantů bylo zadrženo.

Horníci protestovali proti snížení státních dotací na uhlí o 60 procent. To podle demonstrantů povede k uzavření některých dolů a následnému propuštění nejméně 15 tisíc z nich. „Chceme jen to, aby dotace snížili o 10 procent namísto 60,“ řekl agentuře Reuters horník Carlos Marcos. „Pokud si nás nebudou všímat, vrátíme se – s dynamitem.“

Někteří z horníků, kteří se zúčastnili „černého pochodu“, ušli až 400 kilometrů z regionu Asturie na severu Španělska, centra těžby černého uhlí. Zbylí dorazili v 600 autobusech. „Musíme vyjít do ulic a bojovat, protože přijdou časy, kdy nebudeme mít co jíst,“ prohlásil další z horníků.

Poté, co horníci začali bourat zábrany postavené podél trasy průvodu, vystřelili policisté do davu několik gumových projektilů. Při následném střetu bylo zraněno 43 demonstrantů a 33 policistů.

Evropská debata o kompletní záchraně Španělska neutuchá

Premiér Rajoy mezitím představil další úsporná opatření včetně zvýšení DPH a snížení rozpočtu pro jednotlivá ministerstva, která mají ušetřit 65 miliard eur.

Protestující, kteří zablokovali hlavní ulice v okolí ministerstva průmyslu, mu odpověděli slogany jako „Rajoyi, tvá budoucnost je černější, než naše uhlí“ či zpěvem.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video