„Chřadnoucí“ britská armáda by nedokázala odrazit útok, varuje bývalý velitel | E15.cz

„Chřadnoucí“ britská armáda by nedokázala odrazit útok, varuje bývalý velitel

bru

Britské ozbrojené síly by nedokázaly ubránit zemi před vážným vojenským útokem a přišly o většinu prostředků pro vedení konvenčních válek. Upozornil na to bývalý vrchní armádní velitel Richard Barrons v dopise ministrovi obrany Michaelovi Fallonovi, ze kterého cituje deník Fianncial Times. Za propad bojeschopnosti armády podle něj mohou především finanční úspory.

Generál Barrons, který svou funkci opustil v dubnu, Fallona v desetistránkovém memorandu varuje, že předchozí vlády se odmítaly zabývat „závažnými“ problémy armády a místo to se soustředily na osekávání rozpočtu a uskutečňováním na první pohled viditelných projektů, které jsou ale stále více zbytečné.

„Schopnosti, které jsou základem všech významných armád, byly zničeny,“ citují FT. Ministerstvo obrany se soustředí na velké investice, zatímco klíčové technické a logistické kapacity byly „očesány“.

Británie podle Barronse nemá žádný plán obrany v případě konvenční války. Ruský letecký útok by britské síly rychle vyčerpal. „Britská vzdušná obrana nyní sestává z torpédoborců Typ 45, což je tak akorát dost na ochranu Whitehallu, a tryskáčů RAF. Nedokázali bychom ochránit britské jednotky před koordinovaným ruským úsilím,“ uvedl.

Barrons tvrdí, že britská armáda se stále více spoléhá na pomoc USA. „Klíčové kapacity jako radary, systémy pro řízení zbraní a sklady raket jsou nedostatečné,“ napsal s tím, že letadla RAF či vojenská plavidla často vyrážejí na hlídkové mise bez dostatečné výzbroje.

Zapomenutá tradiční válka

Britské síly navíc po kampaních v Afghánistánu a Iráku odvykly boji s tradiční armádou. „Současná armáda si zvykla bojovat z bezpečných základen uprostřed dějiště bojů, proti nepříteli, který nemanévruje na velké ploše, nemá žádná obrněná vozidla, žádnou protivzdušnou obranu, žádné významnější dělostřelectvo, žádné prostředky pro elektronický boj a především žádné letectvo nebo podporu řízených střel,“ vysvětlil Barrons.

Několik málo kusů špičkové techniky zranitelnost armády jen zvyšuje. Je totiž nepravděpodobné, že by Británie vyslala své dvě letadlové lodi za čtyři miliardy liber například několik set kilometrů od břehů Číny. „Provozujeme zařízení, která se nemůžeme dovolit využívat naplno, nebo připustit jejich poškození či ztrátu – průmyslu by trvalo roky, než by je opravil nebo vyrobil nové,“ dodal.

Ministerstvo obrany v reakci na dopis uvedlo, že po loňské revizi obranných sil počítá s navýšením počtu lodí letadel i vojáků připravených k boji, stejně jako s vyššími výdaji na kybernetiku a zvláší jednotky. „Plán byl podpořen rozpočtu na obranu,“ uvedlo ministersvo.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.