CIA: Rusko zasahovalo do voleb, podpořilo Trumpa | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

CIA: Rusko zasahovalo do voleb, podpořilo Trumpa

ČTK

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) dospěla k závěru, že Rusko zasahovalo do letošních prezidentských voleb v USA s cílem pomoci Donaldu Trumpovi dostat se do Bílého domu a že nešlo jen o snahu podkopat volební systém Spojených států.

S odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického činitele o tom dnes informovala agentura Reuters.

Americké zpravodajské služby podle tohoto zdroje, který si přál zůstat v anonymitě, mají za to, že s postupem kampaně letošních prezidentských voleb věnovali ruští vládní představitelé rostoucí pozornost snaze pomoci Donaldu Trumpovi zvítězit.

List The Washington Post v pátek citoval rovněž nejmenované americké představitele, podle nichž zpravodajské služby identifikovaly osoby s kontakty na ruskou vládu, které poskytly portálu WikiLeaks e-maily, jež ukradli hackeři ze serverů Demokratické strany. Jsou mezi nimi i materiály týkajících se Trumpovy neúspěšné protikandidátky Hillary Clintonové.

Americký soud: Přepočítávání hlasů ve Wisconsinu nezastavíme, vyhrát tam může Clintonová

S příchodem podzimu pak ruští hackeři obrátili veškerou svou pozornost na demokraty. Prakticky všechny e-maily, které zveřejnili, byly potencionálně škodlivé pro Clintonovou a demokraty, uvedl zdroj agentury Reuters.

"To byl hlavní bod jejich záměru. Kdyby jediné, co chtěli, bylo jen zdiskreditovat náš politický systém, proč by potom zveřejňovali nedostatky pouze jedné strany, obzvláště když máte takový terč, jakým je Trump?" dodal.

Další informovaný činitel nicméně uvedl, že závěr zpravodajských analytiků ohledně motivů Ruska neznamená, že tajné služby věří tomu, že Moskva změnila nebo výrazně ovlivnila výsledek voleb.

Ruští představitelé popřeli všechna obvinění týkající se zasahování do amerických prezidentských voleb.

Američtí senátoři vyzvali Trumpa, aby zachoval tlak na Moskvu

Zeman se u Trumpa přimlouval, aby do Prahy poslal exmanželku Ivanu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!