Čína a Jižní Korea podepsaly dohodu o volném obchodu | E15.cz

Čína a Jižní Korea podepsaly dohodu o volném obchodu

Soul, Jižní Korea
Soul, Jižní Korea
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministři obchodu Jižní Koreje a Číny oficiálně podepsali dohodu o volném obchodu, která má v příštích dvou desetiletích zrušit cla u více než 90 procent zboží. Dohoda je podle objemu obchodu pro Čínu největší dvoustrannou dohodou o volném obchodu a navíc je to poprvé, co Čína do takové dohody zahrnuje odvětví financí, telekomunikací a internetový obchod. Dohoda podle agentury AP pokrývá 22 oblastí, nezahrnuje ale rýži ani automobily.

Jihokorejské ministerstvo obchodu uvedlo, že dohoda do deseti let od zavedení zvýší hrubý domácí produkt Koreje o téměř jeden procentní bod a vytvoří více než 50.000 pracovních míst. Dohoda poskytne malým a středně velkým korejským firmám širší napojení na čínský trh a zvýší investice Číny v Jižní Koreji. Dohoda se sice netýká obchodu s rýži, uvolněno ale bude téměř 70 procent obchodu se zemědělskými produkty.

Obě země zahájily jednání o volném obchodu v květnu 2012 a před šesti měsíci strany oznámily dokončení jednání. Zavedení dohody ještě musí schválit zákonodárné orgány obou zemí, což by se mělo uskutečnit do konce roku. Čína je největším dovozcem jihokorejského zboží. Na celkovém vývozu z Jižní Koreje měla loni více než čtvrtinový podíl.

Podle jihokorejské agentury Jonhap Soul očekává, že okamžitě po zavedení dohody vzroste roční hodnota vzájemného obchodu mezi oběma zeměmi na více než 300 miliard USD (7,5 bilionu korun) z 215,1 miliardy USD v roce 2012. Čína se rovněž snaží podepsat třístrannou dohodu o volném obchodu, která by kromě Jižní Koreje zahrnovala také Japonsko. Prosazuje i regionální dohodu o volném obchodu, která by zahrnovala ještě dalších 13 zemí, včetně Austrálie, Indie a Nového Zélandu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.