Čína a Rusko zahájily námořní cvičení v Jihočínském moři | E15.cz

Čína a Rusko zahájily námořní cvičení v Jihočínském moři

Čína a Rusko zahájily námořní cvičení v Jihočínském moři
Čínské námořnictvo (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Japantimes.jp

ČTK

Čínské a ruské námořnictvo dnes zahájily osmidenní společné vojenské cvičení v oblasti Jihočínského moře, které je předmětem vleklých teritoriálních sporů mezi Čínou a řadou dalších asijských zemí. Podle agentury AP jsou manévry důkazem stupňující se spolupráce mezi armádami obou zemí.

Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

V červenci mezinárodní rozhodčí soud v Haagu odmítl rozsáhlé čínské územní nároky v Jihočínském moři. Peking verdikt neuznal.

Na ostrovy v Jihočínském moři nemáte nárok, vzkázal Číňanům soud v Haagu

Rusko-čínských manévrů se zúčastní hladinová plavidla, ponorky, vrtulníky a letadla startující z lodí, obojživelná obrněná vozidla. Zapojí se do něj členové námořnictva obou zemí, kteří budou provádět cvičení s ostrou palbou, sdělilo v neděli čínské ministerstvo obrany.

Podle ruských médií bude do manévrů zapojeno 18 plavidel, 21 letounů a více než 250 příslušníků námořní pěchoty z obou stran. Mezi plavidly budou torpédoborce, křižníky, ruská bitevní loď či zásobovací lodě.

Účastníci manévrů budou plnit obranné a záchranářské úkoly, nácvik protiponorkových operací a simulované obsazení nepřátelského ostrova příslušníky námořní pěchoty obou stran.

Posílení strategického partnerství

Jde o rutinní cvičení, „jehož cílem je upevnit a posílit strategické partnerství mezi Čínou a Ruskem a prohloubit praktickou spolupráci mezi jejich armádami,“ prohlásil mluvčí čínského námořnictva Liang Jang.

Rozpínavost Číny v okrajových mořích znepokojuje Japonsko i USA

Peking zdůrazňuje, že manévry nejsou namířeny proti žádnému konkrétnímu nepříteli, jejich konání v Jihočínském moři ale vyvolalo kritiky.

Čína v Jihočínském moři pokračuje v budování umělých ostrovů, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Spojené státy a také některé země regionu za to Peking ostře odsuzují.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!