Čína trestá Tchaj-wan za návštěvu Pelosiové, Airbnb hlásí rekordní poptávku | E15.cz

Čína trestá Tchaj-wan za návštěvu Pelosiové, Airbnb hlásí rekordní zájem o ubytování

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Dobré ráno! Je 215. den roku, svátek má Miluše, před 64 lety atomová ponorka USS Nautilus dosáhla jako první plavidlo Severního pólu.

Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.

✅ Tchaj-wan se ohradil proti plánovanému čínskému cvičení

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová během vystoupení v tchajwanském zákonodárném sboru uvedla, že by chtěla rozšířit s Tchaj-wanem spolupráci na parlamentní úrovni. Později se rovněž sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen, která jí poděkovala za pevnou podporu. Čína, jež považuje ostrov za svou součást, mezitím na Tchaj-wan uvalila ekonomické sankce a předvolala si amerického velvyslance v Pekingu. Plánuje rovněž vojenské cvičení.

„Tchaj-wan je jednou z nejsvobodnějších společností na světě,“ prohlásila Pelosiová v parlamentu. Při setkání s tchajwanskou prezidentkou pak zdůraznila, že Spojené státy Tchaj-wan neopustí. „Agrese vůči demokratickému Tchaj-wanu by měla obrovské důsledky pro bezpečnost celé indicko-pacifické oblasti,“ uvedla Cchaj Jing-wen. „Tchaj-wan neustoupí. Budeme bránit svou svrchovanost,“ dodala.

Čína přerušila dodávky písku na Tchaj-wan a z ostrova naopak přestane dovážet citrusové ovoce a některé mražené mořské ryby. Dvěma tchajwanským nadacím také Čína již neumožní finančně spolupracovat se společnostmi a jednotlivci v pevninské Číně.

Tchajwanské ministerstvo obrany zároveň tvrdí, že chystané čínské vojenské cvičení u Tchaj-wanu porušuje pravidla OSN, zasahuje do tchajwanského teritoria a lze ho považovat za blokádu jeho vzdušného a námořního prostoru. „Tchaj-wan bude bránit svou bezpečnost, odpoví na každý krok porušující jeho územní svrchovanost a zvýší svou ostražitost,“ zdůraznilo ministerstvo.

✅ Airbnb hlásí rekordní zájem o ubytování

Americká společnost Airbnb uvedla, že cestování a poptávka po ubytování zůstávají silné navzdory rostoucím cenám dopadajícím na domácnosti. V období od dubna do června bylo na platformě zarezervováno téměř 104 milionů nocí a zážitků, což je pro ni rekordní množství. Firma tak ve druhém čtvrtletí vykázala zisk 379 milionů dolarů po ztrátě 68 milionů před rokem.

Rezervace ve druhém čtvrtletí vzrostly o 25 procent oproti loňskému roku a o 24 procent v porovnání s předkoronavirovým rokem 2019. Poptávka po ubytování byla nejsilnější v Severní Americe, zatímco Evropa na tom byla hůře. Dlouhodobé pobyty jsou i nadále nejrychleji rostoucím typem služeb, což zapříčinil nárůst možností práce na dálku. Zároveň se zotavilo mezinárodní a městské cestování.

✅ Írán je podezírán z předání prvních bezpilotních letounů Rusku

Írán podle dosud nepotvrzených zpráv předal Moskvě první bezpilotní letouny, uvedl americký institut pro studium války (ISW). O možné předávce bojových dronů z Íránu do Ruska v červenci informovala americká administrativa. Spolu s bezpilotními letouny byli podle ISW vysláni do Ruska piloti, kteří se budou školit na ruské stíhačky Su-35.

Institut uvádí, že zprávu z otevřených zdrojů odkazující se na íránské zdroje nebyl schopen ověřit. Je však podle něj v souladu s jeho vlastním hodnocením, že Teherán a Moskva usilují o užší spolupráci v oblasti letectví, která by oběma zemím pomohla obejít sankce a podpořila ruské válečné úsilí na Ukrajině.

✅ Obyvatelé Kansasu zamítli omezení interrupcí

Voliči v americkém státě Kansas v referendu zamítli návrh na změnu ústavy, který by umožnil většinově republikánským zákonodárcům omezit, nebo zcela zrušit právo na interrupce. Jde o první referendum o potratech v USA od chvíle, kdy nejvyšší soud v červnu anuloval ústavní právo na ukončení těhotenství.

Americký prezident Joe Biden řekl, že „vítězství zastánců lidských práv v takto konzervativním státě prokazuje, že většina Američanů souhlasí, že by ženy měly mít přístup k potratům“. „Kongres by měl naslouchat vůli amerických občanů a obnovit ochranu precedentu ‚Roeová versus Wade‘ federálním zákonem,“ uvedl Biden.

✅ Nyborgová odchází z Tinderu

Seznamovací aplikaci Tinder opouští Renate Nyborgová necelý rok poté, co se stala její šéfkou. „Dnes oznamujeme odchod generální ředitelky Tinderu Renate Nyborgové a provedl jsem některé změny v manažerském týmu a struktuře, o kterých jsem přesvědčen, že pomohou využít plný potenciál Tinderu,“ oznámil podle BBC šéf mateřské společnosti Match Group Bernard Kim v dopise akcionářům.

Match Group také přezkoumává plány na přijetí nových technologií, včetně virtuálních měn a randění založeného na metaverzu. „Poté co jsme viděli smíšené výsledky z testování Tinder Coins, rozhodli jsme se udělat krok zpět a znovu prozkoumat tuto iniciativu. Také máme v úmyslu více přemýšlet o virtuálním zboží,“ dodal Kim.

Stane se dnes

  • V Kambodži začíná třídenní schůzka ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), která by se měla zaměřovat hlavně na situaci v Barmě.
  • Americký Senát zahájí debatu a následné hlasování o schválení přijetí Finska a Švédska do NATO.
  • Uskuteční se schůzka skupiny OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.
  • Německý výrobce luxusních aut BMW oznámí výsledky hospodaření za první pololetí.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery