Čína vrací úder, Američanům hrozí odvetnými cly

Šanghaj

Šanghaj Zdroj: profimedia

čínská ocelárna
2
Fotogalerie

Čína vyzvala Spojené státy, aby se "stáhly z okraje propasti", protože plánované zavedení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů (1,2 bilionu korun) přibližuje obě země k obchodní válce. Peking zároveň v reakci na cla na ocel a hliník uvažuje o zavedení cel na americké zboží, jako vepřové, jablka či ocelové trubky.

Prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. Opatření je reakcí na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví. Od dnešního dne také vstupují v platnost cla na dovoz ocele a hliníku do USA, která se rovněž výrazně dotýkají Číny.

"Čína doufá, že Spojené státy se stáhnou z okraje propasti, učiní moudrá rozhodnutí a zabrání tomu, aby se bilaterální obchodní vztahy dostaly do nebezpečné oblasti," uvedlo čínské ministerstvo obchodu v prohlášení.

Současně však Čína ukázala, že je připravena k odvetě, když oznámila, že plánuje zavést cla na dovoz zboží z USA v hodnotě až tří miliard dolarů. Na seznamu je celkem 128 amerických produktů, mimo jiné také čerstvé ovoce, víno a ořechy. Tato cla mají být odpovědí na americká cla na ocel a hliník.

Čína zároveň upřesnila, že pokud se nepodaří oběma zemím dohodnout o obchodních otázkách, je připravena zavést cla ve dvou fázích. V první fázi to budou cla ve výši 15 procent na 120 produktů. Později pak 25 procent na vepřové a recyklovaný hliník.

Peking podle analytiků zatím zvolil zdrženlivý postoj. "Čína svým rezervovaným postojem doufá, že Trump si může uvědomit své chyby a napravit své postupy," řekl zástupce hlavního ekonoma čínského hospodářského institutu Čínské centrum pro mezinárodní ekonomickou výměnu Sü Chung-cchaj. "Pokud bychom opravdu chtěli protiúder, tvrdší odpověď by byla zacílená na sóju a automobily," dodal.

Stupňující se napětí mezi oběma zeměmi otřáslo finančními trhy, protože investoři se domnívají, že pokud obchodní bariéry začnou narůstat, bude to mít pro globální ekonomiku hrozivé důsledky.

Trump ve svém memorandu podepsaném ve čtvrtek uvedl, že po zveřejnění seznamu čínského zboží, na které by mohlo být zavedené clo, začne 30denní konzultační období. To prakticky vytváří prostor pro případná jednání, která by vyřešila Trumpovo obvinění týkající se krádeže duševního vlastnictví a nucených transferů technologií. Trump rovněž uvedl, že považuje Čínu za přítele a že obě strany jsou uprostřed jednání, napsala agentura Reuters.