Číně hrozí zhoršení ratingu kvůli zadlužení. Zveličujete naše potíže, kontruje Peking | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Číně hrozí zhoršení ratingu kvůli zadlužení. Zveličujete naše potíže, kontruje Peking

ČTK

Pokud Čína zásadně nezkrotí své zadlužení, hrozí jí další zhoršení ratingu. Strukturální reformy ke zlepšení situace stačit nebudou, uvedli představitelé mezinárodní ratingové agentury Moody's.

Agentura zhoršila úvěrová hodnocení Číny o jeden stupeň na A1 a svůj krok vysvětlila předpokládaným zpomalováním hospodářského růstu a pokračujícím růstem dluhu, což obojí podkope finanční pozici druhé největší ekonomiky světa.

Čína tento krok ostře kritizovala, hodnocení podle ní vychází z nevhodné metodologie, potíže ekonomiky zveličuje a reformní snahy vlády podceňuje.

Moody's sice věří, že čínské reformy mohou nárůst zadlužení zpomalit, ale dluh nijak podstatně nesníží. V internetovém přenosu to uvedla představitelka agentury Marie Dironová.

Video: Podívejte se na 48 hodin čínského prezidenta v Česku ve 3 minutách

Překoná-li růst zadlužení limity agentury Moody's, stupeň A1 Číně dlouho nevydrží, doplnil viceprezident úvěrové strategie agentury Li Siou-ťün. K výši dluhu a termínu dalšího hodnocení se však blíže nevyjádřil.

Čínský dluh nyní představuje zhruba 300 procent hrubého domácího produktu země.

Moody's předpokládá, že růst čínské ekonomiky se v nadcházejících letech zpomalí na asi pět procent z 6,7 procenta v loňském roce. Podle Pekingu má letos činit 6,5 procenta.

OECD varuje Čínu před obrovským růstem firemního dluhu v zemi
Peking bojuje se suchem. Vodu chce čerpat až z Bajkalu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!