Čínu ohrožuje supertajfun Chan-hom, úřady evakuovaly již přes milion lidí | E15.cz

Čínu ohrožuje supertajfun Chan-hom, úřady evakuovaly již přes milion lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínské úřady před blížícím se supertajfunem Chan-hom evakuovaly 1,1 milionu lidí. Z bezpečnostních důvodů bylo zrušeno několik stovek leteckých spojení a téměř 30 tisíc lodí dostalo příkaz vrátit se do přístavů. Tajfun mezitím dorazil k pevnině u východočínského města Ning-po jižně od Šanghaje. Živel si v Číně dosud nevyžádal žádný lidský život a ani zraněné.

Chan-hom v pátek zasáhl svým okrajem japonský ostrov Okinawa, kde si vyžádal přes dvě desítky zraněných, a další čtyři lidé utrpěli zranění na Tchaj-wanu. Postihl také Filipíny, kde úřady hlásí pět obětí.

Východní pobřeží Číny jižně od Šanghaje zasáhl dnes. Před vstupem na pevninu mu stálo v cestě ostrovní město Čou-šan nedaleko Ning-po v provincii Če-ťiang. Podle meteorologů tajfun provázejí větry s rychlostí v nárazech až 200 kilometrů v hodině.

V provincii Če-ťiang bude až do neděle zrušeno více než 100 vlakových spojení, stejně jako autobusové linky a přívozy.

Čínské úřady již dříve uvedly, že Chan-hom může být nejsilnějším tajfunem, který zemi od konce 40. let zasáhl. Už začátkem tohoto týdne Čína musela evakuovat 56 tisíc lidí v provincii Kuang-tung na jihu země kvůli tajfunu Linfa.

Čtěte o dalších pohromách v Asii a Tichomoří:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video