Clintonová: Ani „příliš velké banky“ bych neváhala nechat zkrachovat | E15.cz

Clintonová: Ani „příliš velké banky“ bych neváhala nechat zkrachovat

Hillary Clintonová
Hillary Clintonová
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Hillary Clintonová, která usiluje o nominaci amerických demokratů na prezidentský úřad, by v případě nové finanční krize nezachraňovala velké banky před krachem. Řekla to v úterním televizním pořadu Late Show moderátora Stephena Colberta. Odpovídala na dotazy týkající se ekonomiky a řekla, že jako prezidentka by se zaměřila na zvýšení minimální mzdy a na podporu střední třídy.

„Kdybyste byla prezidentkou a banky krachovaly, nechala byste je padnout?“ tázal se Colbert. „Ano, ano, ano, ano,“ odvětila Clintonová. Neváhala by prý nechat zkrachovat i „příliš velké banky“. „Máme nyní zátěžové testy a já zavedu pro velké banky rizikové poplatky, pokud začnou riskovat,“ řekla Clintonová.

Americká vláda za krize v roce 2008 pomohla udržet při životě banky, které roky poskytovaly rizikové půjčky. Největší z nich označila za systémové důležité, které nelze nechat padnout, neboť by byla ohrožena celá finanční architektura.

Bohatí prý musejí platit víc

V USA již od roku 2010 platí nový zákon, který umožňuje trestat banky za nezodpovědné chování. Jeho navrhovateli byli demokratičtí zákonodárci Christopher Dodd a Barney Frank, podle nichž se zákon nazývá.

Nedávno Clintonová řekla, že hodlá také omezit vliv Wall Streetu tak, aby své moci nezneužíval. Bývalá první dáma a ministryně zahraničí chce například posílit mechanismus nazvaný podle bývalého šéfa centrální banky Paula Volckera. Bankám zakazuje provádět určité rizikové transakce, například obchodování na vlastní účet, pokud to ohrozí peníze vkladatelů.

Colbert se Clintonové také zeptal, proč vlastně kandiduje. Na to mu řekla, že chce dát lidem, zejména těm mladým, šanci „žít podle toho, čím je obdařil bůh“. „Musíme dostat do centra naší politiky středí třídu. Bohatí musejí platit víc,“ prohlásila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.