CNN: Trump chce zablokovat vojenskou pomoc Ukrajině | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

CNN: Trump chce zablokovat vojenskou pomoc Ukrajině

CNN: Trump chce zablokovat vojenskou pomoc Ukrajině
Donald Trump
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Americký prezident Donald Trump zvažuje zablokování vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 250 milionů dolarů (5,9 miliardy korun). S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala televize CNN, podle níž by takový krok vyvolal v Kongresu pozdvižení mezi demokraty i republikány. Obě strany totiž podporu Ukrajiny považují za způsob, jak čelit mocenským ambicím Ruska.

Od roku 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský autonomní poloostrov Krym a kdy na východě Ukrajiny vypukly boje ukrajinských jednotek s proruskými separatisty, poskytli Američané Kyjevu bezpečnostní pomoc v hodnotě přes miliardu dolarů (23,4 miliardy korun). V červnu pak americké ministerstvo obrany oznámilo další vojenskou pomoc za 250 milionů dolarů, která má být určena k posílení ukrajinských námořních a pozemních sil.

Trump ale podle informací CNN s pomocí váhá a už také o záměru pomoc zablokovat informoval příslušné kongresové výbory. Portál Politico napsal, že prezident si chce být jist, že asistence bude vynaložena účelně a v nejlepším zájmu USA.

Demokratický předseda sněmovního výboru pro kontrolu tajných služeb Adam Schiff případné zablokování pomoci Ukrajině označil za zničující pro bezpečnost Spojených států.

Ukrajina jedná s USA o zbraňových dodávkách
Trump: Myslím, že se Číňané chtějí dohodnout. Nemají na výběr

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!