Cruz uspěl ve Wyomingu, Trump odešel s prázdnou | e15.cz

Cruz uspěl ve Wyomingu, Trump odešel s prázdnou

Konzervativní republikánský uchazeč o nominaci na prezidenta USA Ted Cruz
Konzervativní republikánský uchazeč o nominaci na prezidenta USA Ted Cruz
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Konzervativní republikánský uchazeč o nominaci na prezidenta USA Ted Cruz si v americkém státě Wyoming připsal další úspěch své kampaně, na sobotním sjezdu tamní republikánské strany získal všech 14 delegátů. Již v březnu mu tamní vnitrostranické volby přidělily devět z 12 kandidátských hlasů, takže z tohoto státu může počítat nejméně s 23 z celkových 29 delegátů přidělených Wyomingu.

Ve Wyomingu má proces rozdělování delegátů několik stupňů, jejichž vrcholem je formálně červencový celoamerický nominační konvent Republikánské strany. S výběrem delegátů v tomto státě se začalo na počátku března hlasováním na okrskové úrovni, z něhož vzešla delegace pro okresní stranické sjezdy. Na nich se později v březnu rozhodovalo o 12 z celkových 29 delegátů. Na sobotním celostátním sjezdu republikáni přerozdělili dalších 14 delegátů. Zbývající tři delegátské hlasy jsou vyčleněny pro vedení strany, kteří budou na konventu vystupovat jako nezávislí, mohou tedy hlasovat podle svého uvážení.

Republikánský favorit Donald Trump ve Wyomingu získal nejméně jeden delegátský hlas, a to již v březnu. Jeden hlas tehdy obdržel i Marco Rubio, který mezitím z kampaně odstoupil. Zbývající dvanáctý delegátský post zůstal v březnu nepřiřazený.

Nyní na státním stranickém sjezdu všech zbývajících 14 delegátů připadlo Cruzovi, který tak podle AP zúročil cílenou volební kampaň. Trump naopak příliš pozornosti Wyomingu nevěnoval. V sobotním rozhovoru se stanicí Fox News sdělil, že zde nehodlal utratit miliony dolarů na úplatky, aby si zajistil podporu.

Trumpovi se nedaří ani v Coloradu

Podobně komplikovaný proces výběru byl také v Coloradu, které má 37 delegátů. Již nyní je jasné, že 30 z nich připadlo Cruzovi, zbývajících sedm určeno nebylo.

K získání republikánské prezidentské nominace je třeba 1237 delegátů, Trump jich má podle propočtu AP 744, Cruz 559 a třetí John Kasich 144. Trump má sice nejblíže ke stranické nominaci, nedaří se mu ale v jednotlivých státech získávat dostatečný počet delegátů, aby si kandidaturu zajistil ještě před konventem. Zda se mu to nakonec podaří, není jisté.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery