Curyšská univerzita odřekla projev Babiše k výstavě o emigraci | E15.cz

Curyšská univerzita odřekla projev Babiše k výstavě o emigraci

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: J. Poláček, M. Pátek, reprofoto TV Nova, archiv

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Curyšská univerzita odřekla projev českého premiéra Andreje Babiše (ANO) k zahájení výstavy Druhý život o českých emigrantech ve Švýcarsku. Podle školy a úřadu vlády se premiér nezúčastní prosincové akce kvůli své pracovní vytíženosti. Servery Deník N a Seznam Zprávy ale informovaly o otevřeném dopise, který univerzitě adresovali někdejší čeští emigranti, kteří v něm Babišovu účast kritizovali s odkazem na jeho minulost spojovanou například se Státní bezpečností.

Tiskové oddělení úřadu vlády v reakci na informace o zrušení Babišova vystoupení v Curychu dnes sdělilo, že výstavu každoročně zahajuje švýcarský velvyslanec v Praze, přičemž letos měl být hostem i premiér, který měl na tuto dobu naplánovanou návštěvu Švýcarska. „Bylo pouze avizované jeho vystoupení na univerzitě. Bohužel z pracovních důvodů pana premiéra, z velké pracovní vytíženosti, byla návštěva odložena a hledá se nový termín,“ uvedlo oddělení. Beat Müller z curyšské univerzity Deníku N potvrdil, že akce se uskuteční bez projevu českého premiéra, který oznámil, že nemůže přijet kvůli svému vysokému pracovnímu vytížení.

Ve Švýcarsku byl premiér v sobotu, kdy tam letěl za synem Andrejem, který spolu s ním čelí obvinění v kauze dotací pro Čapí hnízdo a který v nedávné reportáži obvinil jeho spolupracovníky z toho, že ho kvůli tomuto případu drželi na Krymu. Podle tvrzení Andreje Babiše mladšího jeho otec totiž chtěl, aby kvůli kauze opustil Česko. Po návratu ze Švýcarska předseda vlády uvedl, že novináři, kteří reportáž natočili, jeho syna trpícího schizofrenií zneužili. Výroky Babišova syna ale vyostřily politickou situaci v ČR a vláda bude v pátek čelit ve Sněmovně hlasování o nedůvěře. Premiér prohlásil, že nikdy sám neodstoupí.

Výstava o českých emigrantech začne na curyšské univerzitě 3. prosince a Babiš tam měl mít zhruba hodinu po vernisáži přednášku.

Protagonisté výstavy ale zaslali škole dopis, ve kterém podle serverů mimo jiné uvádí, že Babiš byl veden jako důvěrník a později i agent StB s krycím jménem Bureš a podle dochovaných spisů s StB vědomě spolupracoval. „Právě z tohoto důvodu se nám zdá mimořádně necitlivé a nevhodné, že by bývalý kolaborant totalitního režimu mluvil k lidem, kteří právě tomuto režimu unikli,“ uvedli autoři dopisu, který spolu s emigranty podepsali i další lidé v Česku. Jsou tam například podpisy spisovatelky Ireny Brežné, zakladatele skupiny Blue Effect Jiřího George Kozela, výtvarníka Jana Jedličky nebo právníka Davida Šimka.

Babiš ale tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně a zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa. Slovenské soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud. Když Babiš neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video