Další chemický útok v Británii. Pár, který je v kritickém stavu, byl otráven novičokem, potvrdila policie | e15.cz

Další chemický útok v Británii. Pár, který je v kritickém stavu, byl otráven novičokem, potvrdila policie

Britská policie v Amesbury
Britská policie v Amesbury
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Britský pár, který je v kritickém stavu v nemocnici, byl vystaven působení jedu novičok. Na tiskové konferenci to oznámil šéf britské protiteroristické policie. Jde o stejnou látku, kterou byl před čtyřmi měsíci otráven bývalý dvojí agent Sergej Skripal a jeho dcera. Britové byli nalezeni v sobotu v bezvědomí v domě ve městě Amesbury, které leží nedaleko Salisbury. Právě v Salisbury byli 4. března objeveni otrávení Skripalovi.

"Obdržel jsem výsledky testů z (vojenské laboratoře) v Porton Downu, které ukazují, že dva lidé byli vystaveni působení nervového plynu novičok," řekl novinářům Neil Basu z protiteroristické policie. Policisté se nyní snaží zjistit, jak se britský pár do kontaktu s jedem mohl dostat. Případ již od rána detailně sleduje i vláda v čele s premiérkou Theresou Mayovou.

Pětačtyřicetiletý muž a o rok mladší žena, podle přátel Charlie Rowley a Dawn Sturgessová, jsou nyní hospitalizováni ve stejné nemocnici v Salisbury jako tehdy Sergej Skripal a jeho dcera. Podle policie se nikdo další vykazující stejné symptomy zatím neobjevil. Policisté rovněž zatím nevědí o ničem, co by naznačovalo, že pár byl vystaven působení smrtícího jedu úmyslně.

Jak Neil Basu dodal, zatím není možné potvrdit, že novičok byl "stejné šarže" jako ten použitý v případě Skripalových. Nicméně právě možnost, že spolu oba případy souvisejí, se nyní policisté rovněž snaží prošetřit. Podle šéfa protiteroristické jednotky je do vyšetřování případu zapojena stovka jeho mužů a pomáhají jim i další policisté z hrabství Wiltshire.

Kvůli vyšetřování uzavřela policie několik lokalit, kde se přiotrávený pár pohyboval: jednak dům v ulici Muggleton, drogerii v centru Amesbury, stejně jako baptistické centrum s kostelem ve stejné obci, kde se oběti zúčastnily místní slavnosti. Na té byly zhruba dvě stovky lidí, z nichž nikdo následně nehlásil podobné zdravotní potíže. Uzavřen byla také park královny Alžběty v nedalekém Salisbury.

Skripalovi byli počátkem března v jihoanglickém Salisbury otráveni jedem, který britské úřady označily za armádní otravnou látku novičok, která se vyráběla v Sovětském svazu. Londýn pak z odpovědnosti za zločin obvinil Moskvu, ruské vedení ale jakýkoli podíl na útoku energicky popřelo. Lékařům se podařilo Skripala a jeho dceru Juliji zachránit, oba již opustili nemocnici.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video