Skripalová poprvé promluvila do médií: Léčba byla bolestivá a deprimující

Julia Skripalová se poprvé po otravě ukázala na veřejnosti (23. květen 2018)

Julia Skripalová se poprvé po otravě ukázala na veřejnosti (23. květen 2018) Zdroj: ČTK

Dcera otráveného ruského exagenta Sergeje Skripala poprvé od březnového incidentu v britském Salisbury mluvila přímo se zástupci médií o svých zkušenostech z posledních měsíců. Agentuře Reuters řekla, že léčba po útoku nervovým jedem novičok byla bolestivá a deprimující, zároveň poděkovala personálu nemocnice v Salisbury i lidem, kteří jí a jejímu otci v den útoku pomohli. Nyní chce pečovat o svého otce, následně by se ráda vrátila do Ruska.

"Přišla jsem do Británie 3. března, abych navštívila svého otce, což jsem v minulosti činila pravidelně. Po dvaceti dnech v kómatu jsem se probudila a viděla zprávy o tom, že jsme byli oba otráveni," uvedla Julija Skripalová v prohlášení o událostech, které "obrátily její život naruby".

Detaily léčby popisovat nechtěla, charakterizovala ji však jako "invazivní, bolestivou a deprimující". Se svým otcem, bývalým ruským agentem byli oba nalezeni bezvládně ležící na lavičce v Salisbury 4. března. Skripalová byla propuštěna z nemocnice 9. dubna, její otec minulý pátek. "Naše uzdravování bylo pomalé a extrémně bolestivé," svěřila se Reuters.

Britská média si po zveřejnění aktuálních fotografií všímají červené jizvy na hrdle Skripalové. Podle deníku The Daily Telegraph odpovídá jizvě pacienta, který musel podstoupit tracheotomii, tedy zákrok, při němž je vytvořen otvor do průdušnice kvůli zajištění dýchání.

Video placeholde
První rozhovor Julie Skripalové po otravě: Život se mi obrátil naruby. Léčba byla pomalá, bolestivá a stále pokračuje. (23.5.2018) • Reuters

"Nyní žiju ze dne na den a chci pomáhat pečovat o svého tátu, dokud se plně neuzdraví. V dlouhodobém výhledu doufám, že se vrátím domů do své země," popsala své plány 33letá Julija. Momentálně je pod policejní ochranou na utajovaném místě v Londýně, kde také Reuters přečetla své prohlášení.

"Potřebujeme čas na zotavení a také na to, abychom se vyrovnali se vším, co se stalo. Jsem vděčná za nabídky asistence od ruského velvyslanectví, v tuto chvíli si ale nepřeji jejich služby využít," uvedla Skripalová.

Požádala všechny, aby respektovali soukromí její i jejího otce. Uvedla také, že stále pokračuje v léčbě, ale zároveň se stále vyrovnává se skutečností, že ona a její otec se stali oběťmi útoku. "Dále bych chtěla zopakovat něco, co jsem uvedla v dřívějším prohlášení, tedy že nikdo nemluví za mě a mého otce kromě nás samotných," dodala Skripalová.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na její prohlášení uvedl, že podle něj mluvila pod nátlakem. "Neviděli jsme ji ani jsme s ní nehovořili," řekl.