Deset lidí zemřelo při izraelském náletu na Pásmo Gazy | E15.cz

Deset lidí zemřelo při izraelském náletu na Pásmo Gazy. Palestinci si připomenou nakbu

ČTK, luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nejméně deset lidí, mezi nimiž byly převážně děti, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury Associated Press šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců. Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby neboli katastrofy. Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

V pátek do regionu přicestoval americký diplomat Hady Amr, který se pokusí dosáhnout uvolnění napětí, a na neděli je naplánované zasedání Rady bezpečnosti OSN. Izrael odmítl egyptskou nabídku na uzavření ročního klidu zbraní s Hamásem.

Palestinci si připomínají výročí nakby: 

Radikální hnutí od pondělního večera odpálilo proti Izraeli stovky raket, na což izraelská armáda odpovídá nálety na cíle v Pásmu Gazy, a nevylučuje ani pozemní invazi. V noci na dnešek izraelská bomba zasáhla třípodlažní dům u utečeneckého tábora ve městě Gaza. Zemřelo přitom nejméně sedm osob, včetně šestiletého chlapce a jednoho vojáka.

Místní lidé vypověděli, že izraelská letadla bez předchozího varování shodila na dům nejméně tři bomby. Krátce poté Hamás informoval, že proti Izraeli odpálil další salvu raket.

Infrastruktura v Pásmu Gazy, které od nástupu radikálů z Hamásu k moci blokuje Izrael a Egypt, se dostává do stále zoufalejšího stavu. Podle OSN obyvatelé tohoto území musejí každý den počítat s osmi až dvanáctihodinovými výpadky dodávek elektrické energie, nejméně 230 tisíc z nich má omezený přístup k vodě. Na hustě obydleném území žijí dva miliony lidí, většinou potomci uprchlíků z dnešního Izraele.

Nynější boje jsou označovány za nejintenzivnější od poslední války Izraele s Hamásem v roce 2014. Konflikt se výrazně zostřil v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivní raketovou odvetou.

Ostřelování předcházely koncem ramadánu vícedenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě, městě s klíčovým významem pro obě strany. Kvůli současným bojům asi 10 tisíc Palestinců podle údajů OSN uprchlo ze svých domovů. Palestinská strana hlásí zatím 132 mrtvých, z toho 32 dětí, Izrael na své straně registruje osm mrtvých.

Autor: ČTK, luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video