Deset měsíců války na Ukrajině prý stálo Rusko přes 25 miliard | E15.cz

Deset měsíců války na Ukrajině prý stálo Rusko přes 25 miliard

Ukrajinští povstalci ostřelují pozice armády
Ukrajinští povstalci ostřelují pozice armády
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Válka na východě Ukrajiny stála Rusko během deseti měsíců 53 miliard rublů (25,6 miliardy korun). Uvádí se to ve zprávě nazvané „Putin. Válka“, kterou vypracovala skupina expertů s využitím materiálů shromážděných bývalým předákem ruské opozice Borisem Němcovem, zavražděným koncem února v Moskvě. O zprávě dnes informovala ruská tisková agentura RBK.

V dokumentu se rovněž uvádí, že v srpnu 2014 na Ukrajině padlo minimálně 150 ruských vojáků, když pomáhali proruským separatistům zastavit ofenzivu ukrajinské armády. Dalších 70 pak zemřelo v lednu a v únoru letošního roku při prudkých bojích u východoukrajinského Debalceve.

Zpráva se podle RBK zabývá ztrátami ruského rozpočtu a armády vyplývajícími z ruské anexe ukrajinského Krymu a následné účasti ve vojenské kampani v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Hodnocení toho, kolik stojí Rusko válka s Ukrajinou, vypracoval ruský ekonom Sergej Alexašenko.

Zmíněných 53 miliard rublů jsou podle Alexašenka náklady na podporu dobrovolníků a povstalců a na provoz a údržbu techniky. Pokud jde o výdaje určené pro běžence z regionálních rozpočtů, od července loňského roku dosáhly 80 miliard rublů.

Rusové přišli o část úspor

Kromě toho Alexašenko spočítal, že od anexe Krymu ruští občané přišli ze svých mezd o dva biliony rublů a z úspor o 750 miliard rublů. Základ těchto výpočtů podle ekonoma vychází z dodatečného zvýšení cen o 5,5 procenta v důsledku západních sankcí vůči Rusku a odvetného embarga z ruské strany.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video