Dieselové Volkswageny se vrátily na americký trh | e15.cz

Dieselové Volkswageny se vrátily na americký trh

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá automobilka Volkswagen minulý měsíc obnovila prodej vozů s naftovými motory na americkém trhu, v dubnu se tyto vozy podílely na tamním prodeji značky VW 12 procenty. Volkswagen to oznámil ve středečním sdělení. Americké úřady po vypuknutí emisního skandálu v září 2015 Volkswagenu zakázaly prodávat v USA naftové vozy.

Volkswagen obnovil prodej naftových vozů z modelového roku 2015 v polovině dubna, sdělila podle agentury Reuters mluvčí americké pobočky firmy Jeannine Ginivanová. Za celý duben podle ní firma v USA prodala 3196 těchto automobilů.

Celkový prodej vozů značky VW v dubnu meziročně stoupl o 1,6 procenta na 27 557 vozů, zatímco celý americký trh osobních a lehkých užitkových vozů klesl o 4,7 procenta. Před skandálem se diesely podílely na prodeji vozů VW v USA zhruba 25 procenty.

V dubnu americký soud schválil dohodu federální vlády s Volkswagenem o urovnání jeho emisního skandálu. Volkswagen v rámci dohody přiznal vinu a souhlasil se zaplacením 4,3 miliardy dolarů (zhruba 108 miliard korun). Celkové náklady Volkswagenu na řešení skandálu v USA by se však mohly vyšplhat až na 25 miliard dolarů. Volkswagen už dříve uzavřel dohody zahrnující například odškodnění majitelů a prodejců jeho naftových aut umožňujících manipulovat s emisními testy.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) předloni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovými motory instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen následně přiznal, že software po celém světě instaloval do asi 11 milionů naftových aut.

Ve Spojených státech skandál zahrnuje téměř 600 tisíc aut. Dřívější dohody v USA mimo jiné předpokládají, že tamní majitelé problematických vozů obdrží od Volkswagenu odškodné až 10 tisíc dolarů (zhruba čtvrt milionu korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video