Do Evropy letos přišlo o polovinu méně nelegálních migrantů

V první polovině letošního roku se počet nelegálních přechodů vnější hranice EU snížil na asi 60 430, ve srovnání se stejným obdobím loni je to asi poloviční počet, uvedla unijní agentura Frontex, tedy evropská pobřežní a pohraniční stráž. Důvodem je podle ní především snížení migračního tlaku v centrálním Středomoří, poprvé tak více lidí připlouvá do Španělska než do Itálie.

Na hlavních migračních trasách do EU zaznamenal Frontex v červnu přibližně 13 100 nelegálních přechodů vnější hranice evropského bloku. Je to o 56 procent méně v porovnání s rokem předchozím.

Stejný měsíc se poprvé nejvýznamnější migrační trasou stala západní část Středozemního moře, upozornila agentura. V červnu totiž do Španělska dorazilo okolo 6400 migrantů, v porovnání se stejným měsícem v roce 2017 je to nárůst na 166 procent. Za celých prvních šest měsíců letoška se počet v meziročním srovnání zdvojnásobil na přibližně 14 700 příjezdů. Letos jde především o občany Maroka, Guineje a Mali.

Také Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes uvedla, že počet lidí, kteří tento rok evropských břehů dosáhli ve Španělsku, převýšil ty, co se ve stejném období přes Středozemní moře dostali do Itálie.

Podle jejích čísel dosáhlo španělských břehů od počátku roku do 15. července 18 106 běženců, zatímco do Itálie přes Středozemní moře doplulo 17 827 migrantů.

Přes moře do Evropy tento rok dorazilo bezmála 51 000 migrantů, což je o 70 procent méně než minulý rok za stejné období. Při pokusu dostat se do Evropy ve Středozemním moři od ledna utonulo 1443 lidí, uvedla IOM.

Podle údajů evropské agentury Frontex v centrálním Středomoří, kde nová italská vláda razí vůči přijíždějícím nový a tvrdý přístup, v červnu dorazilo přibližně 3000 osob. Proti stejnému měsíci předchozího roku je to pokles o 87 procent. Za celou první polovinu roku připlulo 16 100 osob, o 81 procent méně než loni. Šlo především o občany Tunisu a Eritreje.

Ve východním Středomoří v červnu hranici překonalo asi 3600 lidí, o třetinu méně než v květnu, uvedl dnes Frontex. Přes trvající pokles příjezdů do Řecka po moři se ale zvýšil počet přechodů pozemní hranice z Turecka, a tak se za první půlrok roku 2018 touto cestou do unie dostalo asi 24 300 lidí.