Do Nizozemska dorazily první pozůstatky obětí katastrofy boeingu | E15.cz

Do Nizozemska dorazily první pozůstatky obětí katastrofy boeingu

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nizozemsku dnes přistála první dvě letadla s pozůstatky obětí katastrofy malajsijského boeingu, který byl před šesti dny údajně sestřelen nad východní Ukrajinou. Neštěstí nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě.

Na letišti v Eindhovenu na jihu země na letadla se 40 rakvemi čekali nejen pozůstalí, ale i královský pár a premiér Mark Rutte, uvedla agentura AFP. Nizozemský stroj C-130 Hercules přepravil 16 rakví a těsně jej následoval australský letoun C-17 Globemaster s 24 rakvemi.

Rakve mají být podle agentury Reuters převezeny na vojenskou základnu Hilversum, kde se odborníci pokusí o identifikaci ostatků, což může trvat i měsíce.

Letadla s rakvemi dopoledne odletěla z mezinárodního letiště v Charkově. Doprovodila je čestná jednotka ukrajinské armády. Pietního rozloučení se zúčastnili západní diplomaté a zástupci ukrajinské vlády. Letiště bylo pod silnou ochranou ukrajinské armády.

Nizozemsko převzalo dohled nad vyšetřováním sestřelení boeingu
Nizozemský bezpečnostní úřad ve středu uvedl, že převzal dohled nad mezinárodním vyšetřováním sestřelení malajsijského dopravního letadla na východní Ukrajině. Úřad v prohlášení uvedl, že bude koordinovat tým 24 vyšetřovatelů z Ukrajiny, Malajsie, Německa, Spojených států, Velké Británie a Ruska a Mezinárodní organizace pro civilní letectví.
Zástupci úřadu řekli, že budou zkoumat, zda-li záznamy z černé skříňky Boeingu 777 nebyly zmanipulovány.

Nizozemská vláda na dnešek vyhlásila státní smutek v očekávání prvních pozůstatků obětí katastrofy malajsijského letounu, který minulý týden letěl z Nizozemska do Malajsie.

V pěti železničních chladírenských vozech bylo v úterý z východoukrajinského Torezu do Charkova dopraveno asi 200 pytlů s lidskými pozůstatky. Kolik je to mrtvých těl, není zatím úplně jasné.

Australský premiér: Na místě nehody mohou být ještě další oběti

Při katastrofě minulý čtvrtek zahynulo 298 lidí, z toho 193 Nizozemců. Některá ukrajinská média tvrdí, že u obce Hrabove, kam letadlo dopadlo, stále ještě lidské pozůstatky jsou.

Tuto obavu dnes vyjádřil i australský premiér Tony Abbott. „Je docela možné, že mnoho těl stále v horkém létě leží na místě katastrofy. Jsou vystavena manipulacím, vedru a zvěři. To je situace, do níž jsme se dostali,“ řekl Abbott novinářům. Dodal, že některé oběti se nejspíš nepodaří nalézt.

Ozbrojenci se snaží rozprodat i kusy boeingu, tvrdí ministerstvo vnitra

Podle Antona Heraščenka, poradce ukrajinského ministra vnitra, z místa pádu letadla skupiny ozbrojenců vyvážejí hliníkové kusy boeingu a snaží se je zpeněžit ve sběrnách kovů.

„Poté, co rozkradli hotové peníze, cennosti, mobilní telefony a kreditní karty, pustili se do své oblíbené činnosti - sběru surovin,“ uvedl poradce. „Hliník z kostry letadla je totiž něco úplně jiného, než litinové kryty kanálů nebo hřbitovní kříže,“ dodal. Rozřezávání trupu letadla autogenem prý potvrdil i mluvčí mise evropských pozorovatelů Michael Bociurkiw.

Ukrajinští vyšetřovatelé leteckého neštěstí oznámili, že do Británie dnes dorazily takzvané černé skříňky, které obsahují záznam hlasové a datové komunikace na palubě boeingu. Aparáty v úterý v Doněcku předal vůdce povstalců Alexandr Borodaj malajsijským expertům. Skříňky jsou údajně v dobrém stavu, zkoumat je budou experti v laboratořích vojenského letiště Farnborough u Londýna.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.