Dohoda s eurozónou bude příští týden, věří Řecko | e15.cz

Dohoda s eurozónou bude příští týden, věří Řecko

Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis
Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis
• 
ZDROJ: Heinrich-Boll-Stiftung via Flickr (CC-BY-SA 2.)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zadlužené Řecko je optimistické a věří, se mu podaří dosáhnout dohody o ekonomických reformách s dalšími kolegy v eurozóně na počátku příštího týdne. Dohoda je nutná pro odblokování peněz z finanční pomoci pro Řeky. Uvedl to dnes v rozhovoru s televizní stanicí Antenna TV ministr hospodářství Jorgos Statchakis.

Po jednání s nejvyššími představiteli EU, včetně německé kancléřky Angely Merkelové na počátku tohoto týdne, Atény oznámily, že předloží balík reforem svým partnerům v eurozóně do pondělí. Návrh reforem má Řecku uvolnit další peníze ze slíbené pomoci, bez těchto peněz zemi hrozí platební neschopnost.

„Věřím, že na počátku příštího týdne budeme mít dohodu o balíku reforem navržených řeckou vládou a o financování země,“ prohlásil Statchakis. Neupřesnil však, kdy hodlá vláda seznam reforem odeslat. Zatím není jasné, zda budou do návrhu zahrnuta i opatření schválená předchozí konzervativní vládou, jako privatizace a reforma penzí.

Reformy jsou citlivým tématem pro levicový kabinet premiéra Alexise Tsiprase, který se dostal k moci v lednu. Tsipras vyhrál volby i díky slibům, že ukončí úsporná opatření.

Čeká se na verdikt ministrů

Představitelé eurozóny řekli Aténám, že dokud neschválí jejich návrh reforem ministři financí eurozóny, nedostanou další peníze. Atény drží při životě od roku 2010 záchranný úvěr od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu korun).

Eurozóna má na základě reforem rozhodnout o výplatě zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z programu úvěrové pomoci, o jehož čtyřměsíčním prodloužení rozhodla na konci února. Informovaný zdroj řekl tento týden agentuře Reuters, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu peníze 20. dubna.

Ve středu zažila řecká vláda zklamání, když se jí nepodařilo získat 1,2 miliardy eur z Evropského fondu finanční stability (EFSF). Představitelé eurozóny se shodli, že Řecko na peníze nemá právní nárok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery