Dohoda s Řeckem naráží na důchody. Atény čekají ústupky z druhé strany | E15.cz

Dohoda s Řeckem naráží na důchody. Atény čekají ústupky z druhé strany

Řecko
Řecko
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko, které už týdny jedná s mezinárodními věřiteli o podmínkách dalšího financování pro tuto zemi, nadále odmítá ustoupit v otázce reformy důchodů a pracovního trhu. Řekl to mluvčí řecké vlády. Věřitelé prý nemohou očekávat, že Řecko kvůli dosažení dohody ustoupí ve všem, a vybídl je, aby slevili sami.

Evropská komise mezitím oznámila, že jednání Řeků s věřiteli budou v rámci takzvané bruselské skupiny pokračovat i v pátek a o víkendu. Hmatatelnější výsledek nadcházející pondělní schůzky ministrů financí eurozóny je ale nyní nejistý.

Mluvčí řeckého kabinetu Gavriil Sakellaridis prohlásil, že ústupky musejí učinit obě strany, aby bylo možné dospět k dohodě. V otázkách týkajících se práce a důchodů ale prý Řecko ustoupit nehodlá. „Když se jedná, měly by existovat vzájemné ústupky… Je jasné, že důchody nesnížíme,“ citovala mluvčího řecké krajně levicové vlády agentura Reuters. Za nepřekročitelné hranice Atény považují mimo jiné další snížení důchodů a reformy, které by usnadnily propouštění pracovníků soukromého sektoru.

Nastal posun?

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dosažení dohody o dalším financování Řecka během pondělního setkání euroskupiny už dřív vyloučil s poukazem na to, že mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli zůstává řada nevyřešených otázek. Euroskupina sdružuje ministry financí zemí eurozóny.

Řecký ministr financí Janis Varufakis prohlásil, že v jednáních s mezinárodními věřiteli Řecka, tedy Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou (ECB) a Mezinárodním měnovým fondem (MMF), nastal výrazný posun. Dohodu s nimi očekává v příštích dnech nebo týdnech. Případný kompromis s těmito institucemi by podle něj měl zahrnovat „rozumnou“ analýzu udržitelnosti řeckého dluhu a fiskální politiky. Kromě toho by měla vzniknout rozvojová banka, jejíž činnost bude spojena s privatizovaným státním majetkem, prohlásil Varufakis na podnikatelském fóru v Bruselu.

Na splátku se složí úřady i nemocnice

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Silně zadlužená jihoevropská země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti.

Obě strany jednají o reformách již tři měsíce, zatím bez většího úspěchu. Řecká vláda se zdráhá zavázat se k reformám, které by po pěti letech masivních škrtů a zvyšování daní mohly dále zhoršit životní úroveň obyvatel Řecka. Věřitelé slibují udělat vše pro to, aby byly řecké veřejné finance v solidním stavu a země byla schopna splácet své dluhy.

Splatnost další významné dlužné splátky ve výši 750 milionů eur čeká Atény příští týden v úterý. Aby mohly částku uhradit, budou muset dát dohromady volné finanční rezervy místních samospráv a státních subjektů, jako jsou například nemocnice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video