Dohoda s věřiteli je otázkou týdne, tvrdí Varufakis. Brusel nesouhlasí | E15.cz

Dohoda s věřiteli je otázkou týdne, tvrdí Varufakis. Brusel nesouhlasí

Řecký ministr financí Janis Varufakis
Řecký ministr financí Janis Varufakis
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký ministr financí Janis Varufakis očekává uzavření dohody s věřiteli o uvolnění zbytku dohodnutého úvěru výměnou za reformy během týdne. Atény v ní ale nepřistoupí na věci, které jsou pro levicovou vládu nepřijatelné. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ale řekl, že dosažení dohody mezi Řeckem a věřiteli na summitu evropských představitelů v Rize, který se bude konat ve čtvrtek a v pátek, není pravděpodobné.

„Myslím, že jsme velmi blízko. Řekněme, že je to otázka týdne,“ řekl Varufakis podle agentury AP. Podle něj ale Atény nepřekročí své „červené čáry“ a nehodlají přistoupit na další změny v důchodech ani na liberalizaci trhu práce.

Také řecký ministr práce Janos Skurletis v televizi řekl, že Atény završí jednání s mezinárodními věřiteli v nadcházejících dnech. Za konečný termín označil 5. červen, kdy má Řecko uhradit další splátku dluhu u Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Varufakis doufá, že Řecko bude schopno příští měsíc splatit dluh MMF a zároveň vyplatit důchody a mzdy státních zaměstnanců. Dodal ale, že kdyby vláda byla nucena volit jedno nebo druhé, dala by přednost výplatě mezd a důchodů.

Řecko se snaží dohodnout s Evropskou unií a MMF na uvolnění poslední části z končícího mezinárodního záchranného programu v částce 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun). Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení programu, výplatu peněz ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Silně zadlužená země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti, protože na trhy dluhopisů nemá přístup.

Blíží se posun vpřed?

Evropská komise uvedla, že rozhovory mezi Řeckem a jeho věřiteli se posouvají vpřed, pokrok je ale stále pomalý. „Je zapotřebí více času a úsilí k překlenutí rozdílných názorů na zbývající otevřené otázky. Domníváme se, že je činěn pokrok, jeho tempo je však pomalé,“ řekl mluvčí komise Margaritis Schinas.

Mluvčí rovněž popřel zprávu řeckého listu To Vima, podle něhož komise připravila návrh, v jehož rámci by Řecko mohlo mít nižší primární rozpočtový přebytek, ale zavedlo by daňovou reformu a zvýšilo spotřební daně. „Existenci žádného takového dokumentu potvrdit nemůžeme a nevíme, odkud se takové informace vzaly,“ citovala Schinase agentura Reuters.

Rozhovory Atén s věřiteli trvají už několik měsíců, viditelný výsledek ale zatím nepřinesly. „Řešení by mělo přijít v květnu, abychom mohli vyřešit problémy s likviditou,“ sdělil v pondělí vládní mluvčí Gavriil Sakellaridis. Dosažení dohody na technické úrovni očekává řecká vláda do 19. května, dodal mluvčí. Do konce května by se mohlo uskutečnit mimořádné zasedání ministrů eurozóny.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande uvedli, že rozhovory o pomoci Řecku je nutné urychlit. Dohoda by podle nich měla být dokončena ještě v květnu, aby byla odvrácena hrozba platební neschopnosti Řecka. Řecko minulý týden uhradilo MMF dlužnou splátku 750 milionů eur. Země kvůli tomu sáhla do rezerv na účtu u MMF.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video