Dopravní blokáda drtí ukrajinskou ekonomiku, centrální banka snížila odhad růstu | E15.cz

Dopravní blokáda drtí ukrajinskou ekonomiku, centrální banka snížila odhad růstu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ukrajinská centrální banka snížila odhad růstu domácí ekonomiky v letošním roce na 1,9 procenta z původních 2,8 procenta. Podle banky bude mít negativní dopad na ekonomiku rozhodnutí zablokovat nákladní dopravu na území, která ovládají proruští separatisté.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko minulý týden oznámil, že Ukrajina pozastavila veškerou nákladní dopravu na východ země ovládaný povstalci. Formalizoval tak existující blokádu zahájenou aktivisty loni v lednu.

Rozhodnutí přimělo Mezinárodní měnový fond ke zpoždění vyplacení další splátky peněz pro Ukrajinu ze slíbeného záchranného programu 17,5 miliardy dolarů (437,5 miliardy korun), dokud nebude posouzen dopad blokády.

Revidovaná prognóza zdůrazňuje škody, které Ukrajině způsobí blokáda. Ta mimo jiné přerušila dodávky uhlí a ocele, které ukrajinský průmysl stále kupuje z povstaleckých území, a to i navzdory povstání, při kterém zahynulo více než 10 tisíc osob.

Podívejte se na situaci na Ukrajině: 

Separatisté již na počátku měsíce v reakci na blokádu železničního spojení s Donbasem uplatňovaného nacionalistickými radikály podnikli odvetná opatření. Převzali kontrolu nad podniky registrovanými na Ukrajině, včetně těch, které vlastní nejbohatší muž v zemi Rinat Achmetov.

Centrální banka také revidovala odhad deficitu běžného účtu na letošní rok na 4,3 miliardy dolarů z dřívějších 3,5 miliardy dolarů. Devizové rezervy mají na konci roku činit 20,8 miliardy dolarů místo 21,3 miliardy dolarů. Výhled inflace nechala banka beze změny, má činit 9,1 procenta. Banka čeká také pouze omezený vliv blokády na domácí měnu, hřivnu.

Ukrajinská centrální banka v lednu odhadla, že za loňský rok se HDP zvýšil o 1,8 procenta.

Exkluzivně z Ukrajiny

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video