Dotace z EU mohou jít na památky, míní Zeman, MMR to popírá | E15.cz

Dotace z EU mohou jít na památky, míní Zeman, MMR to popírá

Velehrad
Velehrad
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: palickap; WikimediaCommons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dotace z Evropské unie, které se v Česku nepodaří vyčerpat v jednotlivých operačních programech, by mohly jít na opravy památek. Při dnešní návštěvě Karlovarského kraje to řekl prezident Miloš Zeman. Dodal, že tuto informaci má od bývalé i současné ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) a Karly Šlechtové. Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) to ale už není možné, termín pro podání žádostí vypršel loni.

„Existuje možnost převést některé dotace, které by se jinak nevyčerpaly, právě na záchranu kulturních památek, a to nikoli jen památek UNESCO nebo národních kulturních památek,“ řekl Zeman.

Ministerstvo ale reagovalo, že v tuhle chvíli je tato varianta dávno ze hry. „Převádět nevyčerpané prostředky z evropských fondů na kulturní památky napříč operačními programy již není z časových důvodů možné,“ vzkázal Vilém Frček z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj.

Až 80 miliard korun nebylo vyčerpáno, tvrdí Zeman

Podle prezidenta jde přitom o velké částky. „Podle nejoptimističtějšího odhadu se nevyčerpá devět miliard, podle nejpesimističtějšího až 80 miliard. I když se mezi operačními programy peníze nedají převádět, tak existuje výjimka právě na kulturní památky. Já sám jsem byl překvapen, ale jak jsem koupil, tak prodávám,“ uvedl Zeman.

Prezident to řekl v reakci na dotaz starosty Horního Slavkova Alexandra Tereka (nez). Starosta si postěžoval, že menší města, jako je Horní Slavkov s rozpočtem kolem 80 milionů korun, nemohou bez dotací opravovat památky. V případě Horního Slavkova by bylo zapotřebí asi 50 milionů korun na opravu kostela, který město převzalo od církve a snaží se jej postupně opravit.

Podle Zemana ale musí zájemci o dotace podat žádost, nejlépe na ministerstvo pro místní rozvoj. „Pokud by jste to zaslali na ministerstvo kultury, stejně to přepošle na ministerstvo pro místní rozvoj,“ dodal.

Termín už vypršel

I tato možnost už skončila, žádat o evropskou dotaci na opravy památek šlo naposledy v polovině loňského roku. Tehdy ministerstvo v rámci Integrovaného operačního programu vyhlásilo výzvu na podporu památek UNESCO a národních kulturních památek. Do konce termínu přijalo 19 projektů a poslalo na ně 621 milionů korun.

„Konečné datum způsobilosti těchto výdajů je stanoveno na 31. prosince 2015. Tedy výdaje, které nebudou do této doby proplaceny příjemcům, již proplatit z fondů EU nepůjde,“ upozornil Frček s tím, že se jednalo o standardní řízení a čerpání v rámci konkrétního operačního programu.

Česká republika patří z pohledu čerpání dotací z fondů EU k nejhorším zemím. V roce 2013 Česko nedočerpalo 12 miliard korun, loni dalších devět miliard. Letos podle MMR hrozí ztráta až 85 miliard. Peníze, které Česko nevyužije, zůstávají k dispozici státům, které problémy s čerpáním nemají a mají připravené vhodné projekty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video