Draghi: Eurozóna se pořád ještě neobejde bez levných úvěrů | E15.cz

Draghi: Eurozóna se pořád ještě neobejde bez levných úvěrů

šéf ECB Mario Draghi
šéf ECB Mario Draghi
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ekonomika eurozóny je stále závislá na levných úvěrech a Evropská centrální banka (ECB) tím, že prodloužila nákupy dluhopisů, signalizovala, že nálady na výpůjčky neporostou. Prohlásil to prezident ECB Mario Draghi.

ECB je stále více přesvědčena, že oživení eurozóny bude pokračovat, ale mzdy porostou pomalu, a to znamená, že měnová politika musí zůstat uvolněná, řekl Draghi. "Stěžejním motorem oživení zůstávají velmi výhodné podmínky financování pro firmy i domácnosti, které jsou na naší politice vysoce závislé," vysvětlil.

ECB se v říjnu rozhodla snížit měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur (767 miliard korun) z nynějších 60 miliard. V nákupech ale bude pokračovat nejméně do konce září příštího roku, a pokud si to vyžádá situace, tak ještě déle. Základní úrokové sazby centrální banka nechala podle očekávání beze změn na rekordních minimech.

Na centrální banku se snáší kritika od komerčních bank, protože ty kvůli záporným úrokům už od roku 2014 musí platit za to, že si u ECB ukládají přebytečné prostředky. Tím se jim snižují zisky a roste kapitálová náročnost. Draghi nicméně poukázal na to, že průzkum, který ECB provedla, přinesl jen "málo důkazů", že její politika banky poškozuje a že jakákoli újma bude kompenzována příznivým vlivem na celou ekonomiku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video