Řada zemí Evropy zpřísňuje opatření v boji s koronavirem | E15.cz

Druhá vlna pandemie se šíří Evropou. Řada zemí zpřísňuje opatření

ČTK, sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jednotlivé státy Evropy se pomalu začínají potýkat s větší či menší druhou vlnou pandamie a v řadě zemí znovu dochází k restriktivním opatřením. 

Velká Britnánie

V sobotu Velká Británie překonala hranici milionu pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie a za poslední den se nákaza prokázala u dalších téměř 22 tisíc osob. Premiér Boris Johnson se proto podle médií chystá znovu nařídit částečnou uzávěru ekonomiky. 

Rakousko

Na zhoršující se čísla ohledně počtu nakažených musí reagovat také Rakousko. Kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem od úterý nařídí zákaz nočního vycházení. Zrušena bude velká většina společenských akcí, restaurace budou smět fungovat pouze přes výdejová okénka či roznáškovou službu. Zavřít budou muset muzea, divadla či plavecké bazény. Hotely nebudou moci ubytovávat turisty.

Řecko

Řecko rozšíří noční zákaz vycházení a na měsíc v nejhustěji obydlených částech země uzavře bary a restaurace, oznámil v sobotu premiér Kyriakos Mitsotakis. Opatření proti šíření koronaviru začnou platit v úterý a potrvají měsíc.

Polsko

Situace se zhoršuje také v Polsku, které pátý den v řadě zaznamenalo rekordní přírůstky nových případů koronaviru. V sobotu tamní úřady oznámily bezmála 22 tisíc potvrzených infekcí.

Slovensko

Na Slovensku dál probíhá celostátního testování. Z pěti milionů lidí bylo do sobotního poledne otestováno přes 828 tisíc. Z nich 7947 osob, tedy necelé procento, mělo pozitivní výsledek testu. Dvoudenní testování skončí v neděli večer. Vláda podle Matoviče nevyhoví výzvě prezidentky Zuzany Čaputové, aby výjimka ze zákazu vycházení nebyla podmíněna negativním výsledkem testu na koronavirus.

Německo

Pozitivní zpráva naopak přichází z Německa. Podle německého ministerstva zdravotnictví totiž Sasko během nadcházející listopadové celoněmecké karantény neomezí přeshraniční styk s Českem a nadále umožní Čechům vstup na své území bez koronavirové testu až na 24 hodin. Rozhodnutí Saska znamená, že lidé mohou nadále bez problémů dojíždět přes hranice za prací, zapovězené nejsou ani cesty za nákupy či tankováním.

Francie

Francouzský prezident Emmanuel Macron tento týden vyhlásil celoplošná karanténní opatření. Od pátku jsou zavřené restaurace a bary i obchody, které nejsou životně důležité. Možný není ani volný pohyb mezi jednotlivými regiony. Opatření zůstanou v platnosti do 1. prosince. Na rozdíl od jarního takzvaného lockdownu, který trval osm týdnů, ale zůstává otevřená většina škol.

Autor: ČTK, sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video