ECB prodloužila nákup dluhopisů, eurozónu podrží nejméně do konce roku 2017

šéf ECB Mario Draghi

šéf ECB Mario Draghi Zdroj: Profimedia.cz

ECB, Mario Draghi
Sazba zůstává. ECB ponechala základní úrok na jednom procentu. Její šéf Mario Draghi řekl, že eurozóna vykazuje signály stabilizace.ECB přesto snížila výhled letošního vývoje ekonomiky
Šéf ECB Mario Draghi
Guvernér ECB Mario Draghi
Prezident ECB Mario Draghi
17
Fotogalerie

Evropská centrální banka prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, tedy do konce příštího roku. Od dubna ale sníží jeho měsíční objem ze současných 80 na 60 miliard eur. Úrokové sazby nechala ECB beze změny.

Analytici podle agentury Reuters očekávali, že ECB nákupy prodlouží pouze o šest měsíců. Zároveň ale předpokládali, že jejich objem zůstane na 80 miliardách měsíčně.

ECB se prostřednictvím nákupů dluhopisů snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Letos v březnu objem těchto nákupů zvýšila na 80 miliard eur měsíčně z předchozích 60 miliard eur. Už loni v prosinci program prodloužila o půl roku, do konce března 2017.

Nynější devítiměsíční prodloužení programu při měsíčním objemu 60 miliard eur znamená, že banka do ekonomiky napumpuje dalších 540 miliard eur (14,6 bilionu Kč). ECB navíc nevylučuje, že v případě potřeby bude v nákupech dluhopisů pokračovat i po skončení příštího roku.

Základní úroková sazba ECB zůstává na nule. Depozitní sazba nadále činí minus 0,4 procenta, což znamená, že komerční banky musejí za uložení svých peněz u ECB platit.

Kurz eura se bezprostředně po oznámení vydal prudce vzhůru. Trh nyní čeká na tiskovou konferenci prezidenta ECB Maria Draghiho, která začíná ve 14:30. Draghi by měl poskytnout podrobnosti o dnešním rozhodnutí ECB a představit nové ekonomické prognózy.

Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,7 procenta, stejným tempem jako ve druhém kvartálu. Roční míra inflace v eurozóně zrychlila v listopadu na 0,6 procenta, což byla nejvyšší úroveň za posledních 31 měsíců. Nadále však hluboce zaostává za cílem ECB mít inflaci dlouhodobě těsně pod dvěma procenty.