Epidemie eboly v západní Africe skončila. Zanechala přes 11 tisíc mrtvých | E15.cz

Epidemie eboly v západní Africe skončila. Zanechala přes 11 tisíc mrtvých

Boj proti ebole v Africe,
Boj proti ebole v Africe,
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: European Commission DG via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila Libérii za zemi bez nákazy ebola. Znamená to, že tato virová epidemie v západní Africe oficiálně skončila. Nemoci podle statistik WHO podlehlo přes 11 300 lidí. Konec nákazy již ve středu se zdrženlivým optimismem ohlásil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který ale varoval, že nové vzplanutí choroby je nevyhnutelné a svět musí být dál na pozoru.

„Tohoto úspěchu by nemohlo být dosaženo bez rozhodného vůdcovství prezidentů a dalších odpovědných osob z těchto tří států (Sierry Leone, Guineje a Libérie) a bez účasti všech místních komunit,“ uvedl generální tajemník na shromáždění v New Yorku.

„Nebezpečí ale samozřejmě trvá. V tomto roce lze očekávat další případy eboly,“ konstatoval. Ke vzniku nových ohnisek nákazy ale bude podle něj docházet čím dál méně. Západní Afrika má tak pro tuto chvíli epidemii za sebou, dodal Pan Ki-mun.

„V západní Africe byly zastaveny všechny známé řetězce přenosu,“ uvedla WHO o porážce nákazy. Prohlášení této organizace ale varuje, že Sieře Leone, Guineji i Libérii nadále hrozí vysoké riziko toho, že se zde dodatečně objeví malá ohniska eboly.

Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje oficiálně epidemii za skončenou, pokud daná země absolvuje bez nových případů dvě inkubační období dlouhá 21 dnů. Sierra Leone tohoto stavu dosáhla loni v listopadu a Guinea o měsíc později.

Ebola je jednou z nejobávanějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost u ní dosahuje až 90 procent

Epidemie krvácivé horečky eboly si vyžádala přes 11 300 životů od výskytu prvních případů v Guneji v prosinci 2013, což bylo nejvíce v historii nemoci. Celkem se nakazilo více než 29 tisíc lidí.

Mezinárodní lékařská humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) vyzvala při této příležitosti globální zdravotnickou komunitu, aby si z události vzala ponaučení, jak lépe být připraven na budoucí podobné epidemie. MSF pokračuje ve své asistenci v nemocnicích Libérii, Sieře Leone a Guineji, kde pomáhá pacientům, kteří se z nemoci uzdravili.

Ebola je jednou z nejobávanějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost u ní dosahuje až 90 procent. Proti nemoci zatím neexistuje zcela spolehlivý lék, ani vakcína.

Nejvíce nadějí bylo vkládáno do americko-kanadského léčiva ZMapp, japonského antivirotika Avigan či některých vakcín. Další látku proti ebole vyvinul letos tým virologů v americké farmaceutické firmě Gilead Sciences pod vedením českého vědce původem z Chomutova Tomáše Cihláře.

Končí nejhorší epidemie eboly, zabila na 11 300 lidí
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že krvácivá horečka způsobená virem ebola se přestala šířit v západoafrické Libérii. Loni v listopadu se ebola podle WHO přestala šířit v Sieře Leone a koncem prosince v Guineji. Ebole za více než dva roky, od začátku prosince 2013, v západní Africe podlehlo přes 11 300 lidí z více než 29 tisíc nakažených, což bylo nejvíce v historii této nákazy.
Základní údaje o epidemii eboly v Africe, která končí:

Ebola je jednou z nejobávanějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent.

Neexistuje na ni zcela spolehlivý lék, ani vakcína, řada z nich se testuje. Nejvíce nadějí bylo vkládáno do americko-kanadského léčiva ZMapp, japonského antivirotika Avigan či některých vakcín. Další látku proti ebole vyvinul letos tým virologů v americké farmaceutické firmě Gilead Sciences pod vedením českého vědce původem z Chomutova Tomáše Cihláře.

Epidemie vypukla 6. prosince 2013 v Guineji (že jde o ebolu bylo potvrzeno v březnu 2014) a rozšířila se v březnu 2014 do Libérie a v květnu 2014 do Sierry Leone a dalších afrických zemí. Do Evropy a USA dorazilo několik nakažených ebolou, většinou šlo o zdravotníky, kteří nemocné v Africe ošetřovali. Několik z nich se uzdravilo, naopak například v madridské nemocnici na ebolu zemřeli dva španělští kněží nakažení v Africe a v USA ebole podlehl Liberijec rovněž infikovaný v Africe.

Epidemie eboly si dosud vyžádala přes 11 300 obětí, nakažených je hlášeno téměř 29 tisíc. Nejvíce osob (přes 4800) na ni zemřelo v Libérii, asi 3900 obětí hlásila Sierra Leone a více než 2500 Guinea.

Nemoc způsobuje virus ebola, nazvaný podle řeky Ebola v Konžské demokratické republice (Kongo; dříve Zair), kde byla tato nemoc v roce 1976 poprvé identifikována. Epidemie tehdy propukla v konžské vesnici Yambuku a v Nzaře v sousedním Súdánu a zemřelo na ni 431 ze 602 nakažených. Nový virus tam objevil tehdy 27letý belgický lékař Peter Piot.

Diagnostika eboly je obtížná, protože prvotní symptomy mohou připomínat například chřipku. Pacienta sužuje slabost a jeho teplota rychle stoupá. Častými příznaky jsou průjem, zvracení, vnitřní či též vnější krvácení, pak začínají selhávat orgány, nejprve játra a ledviny.

Symptomy se mohou objevit dva až 21 dnů po nakažení. Přenáší se krví, sekrety a tělesnými tekutinami nemocného; je třeba se proto vyvarovat například i kontaktu s použitými ručníky. Častými oběťmi jsou zdravotníci ošetřující nemocné, pokud nepoužívají rukavice, masky a ochranné brýle. Člověk může být přenašečem viru někdy až sedm týdnů po uzdravení.

Přirozenými hostiteli viru ebola jsou netopýři živící se ovocem. V Africe byly zdokumentovány i případy nákazy při kontaktu s uhynulými či nemocnými opicemi, lesními antilopami či dikobrazy.

V současnosti je známo pět kmenů viru ebola, z nichž tři (Ebola, Súdán a Bundibugyo) napadají člověka. Čtvrtý kmen z Pobřeží slonoviny, nazvaný Taï Forest podle tamního národního parku, kde se poprvé objevil, dosud způsobil jen jedno zaznamenané lidské onemocnění, pátý kmen Reston napadá opice a prasata.

Všechny dosavadní epidemie eboly postihly africký kontinent. Nejvíce obětí (431) před tou současnou si vyžádal už první známý výskyt eboly v roce 1976 (v Kongu a Súdánu). Druhý nejvyšší počet lidí (254) zabil virus eboly v roce 1995 rovněž v Kongu, 224 osob jí podlehlo v roce 2000 v Ugandě a poslední větší epidemie eboly postihla v roce 2007 Kongo, kde na ni tehdy zemřelo 187 lidí. WHO uvádí, že v letech 1976-2013 vypuklo v Africe celkem 24 různých případů propuknutí nemoci, při kterých bylo nakaženo přes 1700 lidí a zemřelo přes 1200 osob.

Afrika hlásí první týden bez nového případu eboly od března 2014

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video