Koronavirus už brzy přestane děsit svět, míní čínský expert | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Epidemie koronaviru skončí už brzy, prohlásil čínský expert

ČTK, vaj

Šíření nového typu koronaviru vyvrcholí v Číně tento měsíc a do dubna by mohla epidemie skončit. Podle agentury Reuters to prohlásil čínský vládní poradce pro oblast zdravotnictví Čung Nan-šan. Agentura nicméně upozornila, že tento uznávaný epidemiolog, který výrazně přispěl k zastavení šíření nemoci SARS v roce 2003, se již jednou ve své předpovědi spletl. Koncem letošního ledna totiž tvrdil, že šíření nového koronaviru dosáhne vrcholu během týdne až deset dní.

V nejnovějším rozhovoru s agenturou Reuters třiaosmdesátiletý zdravotnický expert Čung optimisticky prohlásil, že postup nového koronaviru se brzy zpomalí. Podotkl přitom, že v některých lokalitách již počet nových případů infekce klesá.

Epidemie by podle něj měla vyvrcholit uprostřed nebo koncem tohoto měsíce, poté se situace stabilizuje a následně bude případů ubývat. Ve své předpovědi Čung Nan-šan vycházel z matematických modelů, aktuálního stavu a opatření přijímaných čínskou vládou.

Kvůli koronaviru zasedá WHO. Epidemie je vážnou hrozbou pro celý svět, varoval šéf organizace

Podle nejnovější statistiky OSN Čína do této chvíle zaznamenala 42.708 potvrzených případů nákazy novým koronavirem a 1017 úmrtí. Virus se od konce loňského roku šíří z čínského města Wu-chan a kromě Číny zasáhl dalších 25 zemí světa.

"Doufám, že někdy v dubnu už bude po všem," řekl Čung Nan-šan. "Nevíme ale, proč je ta nemoc tak nakažlivá, to je největší problém," dodal epidemiolog v nemocnici ve městě Kuang-čou (Kanton), kde se léčí 11 pacientů nakažených novým koronavirem. Postupné ubývání případů infekce v jihočínské provincii Kuang-tung, kde Čung působí, ale také třeba v provincii Če-ťiang je podle něj velmi dobrou zprávou.

Koronavirus už má v Číně přes tisíc obětí, šíření nákazy ale zpomaluje
Oběti koronaviru: kromě smutných případů úmrtí a nemocných mezi ně patří i pivo Corona

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!