Erdogan chce odříznout firmy spojené s Gülenem od kapitálu | E15.cz

Erdogan chce odříznout firmy spojené s Gülenem od kapitálu

Fethullah Gülen
Fethullah Gülen
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecká vláda hodlá přesvědčit banky, aby neposkytovaly financování firmám spojeným s duchovním Fethullahem Gülenem, kterého Ankara viní ze zosnování neúspěšného červencového pokusu o státní převrat. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil vicepremiér Mehmet Şimşek. Policie dnes v další zjevné reakci na nezdařený převrat zadržela zhruba 30 bankovních inspektorů z úřadu, který dohlíží na činnost bank.

Şimşek dnes v televizním rozhovoru prohlásil, že bude zcela zásadní znemožnit financování firmám spojeným s duchovním Gülenem, jehož vydání ze Spojených států Ankara požaduje. Vláda proto podle vicepremiéra zahájila jednání s bankami, které těmto firmám poskytují finance. Şimşek zároveň zpochybnil možný negativní dopad tohoto kroku na tureckou ekonomiku, neboť dotčených firem je podle něho pouze několik stovek.

Policie provedla tento týden dvě razie ve společnostech, jež mají vazby na Gülena, a zadržela na dvě stovky lidí. Duchovní jakýkoli podíl na pokusu o sesazení vlády odmítá a požaduje mezinárodní vyšetření červencových událostí. Dnes bylo také zadrženo 29 inspektorů úřadu pro bankovní dozor a regulaci (BDDK), kteří podle médií čelí obvinění z provádění nezákonné inspekce účtů nadace spojené s vládou a rovněž kont byznysmenů blízkých prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi.

Celkem policie během měsíce od nezdařeného pokusu o puč zadržela více než 40 tisíc lidí. Zhruba polovina z nich byla obviněna a umístěna do vazby. V rámci čistek ve státní správě přišlo o práci téměř 80 tisíc zaměstnanců včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků nebo učitelů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video