Estonská prezidentská krize je u konce. Poslanci zvolili Kersti Kaljulaidovou | E15.cz

Estonská prezidentská krize je u konce. Poslanci zvolili Kersti Kaljulaidovou

Kersti Kaljulaidová
Kersti Kaljulaidová
• 
ZDROJ: Andres Putting
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Estonský parlament dnes do čela země zvolil Kersti Kaljulaidovou, která dosud působila v Evropském účetním dvoře. "Děkuji za důvěru a hlasy," poděkovala první estonská prezidentka poté, co ji podpořilo 81 ze 101 poslanců.

V klání neměla soupeře, na její podpoře se předem dohodla většina parlamentních stran. Jen 17 zákonodárců hlasovalo proti. Ke zvolení bylo zapotřebí nejméně 68 hlasů, uvedla agentura TASS.

Kaljulaidová při registraci kandidátů získala dokonce 90 hlasů, včetně všech členů vládní koalice a 23 opozičních poslanců, poznamenal TASS a dodal, že proti nové prezidentce byli jen konzervativci.

Novou hlavu státu nedokázal zvolit parlament během tří hlasování, která se konala na konci srpna. Následující měsíc neuspělo ani zvláštní voličské grémium. Celý proces se tak vrátil zpět do rukou parlamentu. O funkci hlavy státu se ucházel například nezávislý právník Allar Jöks, bývalý eurokomisař Siim Kallas z vládnoucí Reformní strany či bývalá ministryně Mailis Repsová z opoziční Estonské strany středu.

Dosavadní prezident, dvaašedesátiletý Toomas Hendrik Ilves, už nemohl kandidovat, protože je v úřadu dvě volební období. Jeho pravomoci vyprší tento měsíc. Inaugurace jeho nástupkyně by se měla konat 10. října.

Ekonomka a bioložka Kaljulaidová první estonskou prezidentkou

- Kersti Kaljulaidová působila od roku 2004 až do letoška jako estonská zástupkyně u Evropského účetního dvora. Nyní bude tato bioložka a ekonomka první estonskou prezidentkou, funkce se oficiálně ujme 9. října.

- Narodila se 20. prosince 1969 v Tartu. V roce 1992 vystudovala biologii na univerzitě v rodném městě a tamtéž získala v roce 2001 titul MBA v oboru management.

- V 90. letech působila jako manažerka v několika společnostech z oboru komunikací a bankovnictví a v letech 1999 až 2002 byla ekonomickou poradkyní tehdejšího premiéra Marta Laara a další dva roky ředitelkou jedné z estonských elektráren. Současně působila jako publicistka a analytička, její doménou byly otázky Evropské unie a témata ze sociální a ekonomické oblasti.

- V minulosti byla členkou pravicové konzervativní strany Vlast.

- Je podruhé vdaná, celkem má čtyři děti a je již babičkou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video