Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium | E15.cz

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Hlavní město Estonska Tallinn
Hlavní město Estonska Tallinn
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: TausP. via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování nezískal požadovanou podporu nadpoloviční většiny z 335 účastníků volby, a tak se bude ještě dnes hlasovat znovu.

Do druhého kola hlasování grémia postoupili dva nejúspěšnější kandidáti z dnešního prvního kola. Jsou jimi nezávislý právník Allar Jöks, který získal 83 hlasů, a bývalý eurokomisař Siim Kallas z vládnoucí Reformní strany, pro kterého se vyslovilo 81 hlasujících.

Novou hlavu státu nedokázal zvolit parlament během tří hlasování, která se konala 29. a 30. srpna. Proto bylo nutné v souladu s ústavou přistoupit k vytvoření voličského grémia sestaveného ze všech 101 poslanců a 234 představitelů místních samospráv.

Kallas versus Repsová

Automatickými kandidáty pro volby prezidenta grémiem se stali dva nejúspěšnější účastníci voleb v parlamentu - Kallas a bývalá ministryně Mailis Repsová z opoziční Estonské strany středu. K nim přibyli dodatečně tři další kandidáti navržení zákonem stanovenými minimálně 21 členy grémia. Mezi těmito kandidáty byl znovu i Jöks.

Pokud ani ve druhém dnešním kole hlasování žádný adept nezíská podporu nadpoloviční většiny hlasujících, vrátí se volby do parlamentu, který musí o novém šéfovi státu hlasovat znovu do 14 dnů. Dosavadní prezident, dvaašedesátiletý Toomas Hendrik Ilves, už nemůže kandidovat, protože je v úřadu dvě volební období. Jeho pravomoci vyprší v říjnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video