EU už nechce ruský kaviár a diamanty, Brusel jedná o dalších sankcích | E15.cz

EU už nechce ruský kaviár a diamanty, Brusel jedná o dalších sankcích

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sanyuan, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Brusel zvažuje nové sankce proti Rusku. Zákaz dovozu se zřejmě bude týkat především luxusního zboží, píše deník Die Welt. Evropské špičky by se na něm mohly dohodnout už v sobotu.

O nových sankcích dnes v Miláně jednají ministři zahraničí Evropské unie. Definitivně by nové kroky proti Rusku mělo posvětit sobotní jednání špiček EU. Podle informací německého listu se v diplomatických kruzích hovoří o sankcích vztahující se na luxusní zboží. Kromě kaviáru a diamantů by zákaz mohl postihnout například ruskou vodku.

Omezení pro luxusní zboží je posledním ze třístupňového sankčního mechanismu EU proti Rusku. Brusel zatím s vyhlášením dosud nejpřísnějších opatření váhal.

Z Evropských politiků přísné sankce prosazuje především německá kancléřka Angela Merkelová. Také francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius označil posílení sankcí za pravděpodobné, tedy pokud Rusko rychle nezmění své chování. Brusel v tvrdém postupu proti Rusku podporuje i americký prezident Barack Obama.

Stranou třístupňového plánu zatím zůstává energetický sektor. Není přitom pochyb o tom, že pokud by EU přestala odebírat ruskou ropu a zemní plyn, znamenalo by to pro Rusko finanční pohromu. Bruselští diplomaté také vycházejí z toho, že kohoutky do Evropy neutáhne ani Kreml, protože by se tak odřízl od prostředků na vedení války.

Pronikání ruských jednotek na Ukrajinu, kde se zapojují do bojů na straně povstalců, odsoudila i česká diplomacie. „Kroky Ruské federace jsou v příkrém rozporu nejen se základními normami mezinárodního práva, ale také s nedávnými ujištěními prezidenta Putina na summitu v Minsku o jeho vůli k dosažení mírového řešení krize na východní Ukrajině,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Armáda, která nebyla

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.