Euler Hermes: Světový HDP poroste příští rok kvůli krizi důvěry jen málo | E15.cz

Euler Hermes: Světový HDP poroste příští rok kvůli krizi důvěry jen málo

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Studie největší světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes (EH) předpovídá letos tříprocentní růst světového HDP, příští rok by to mělo být 3,2 procenta. Růst potáhnou v roce 2012 především rychle se rozvíjející ekonomiky v Asii. Pojišťovna tak snížila svou prognózu z letošního června, v níž předpokládala růst HDP ve světě letos o 3,3 procenta a v roce 2012 pak o 3,6 procenta.

Podle aktuální studie EH strhává světový HDP dolů situace v eurozóně, bankovní krize spojená s řešením státních dluhů v EU a pomalé oživování ve Spojených státech. Dalším důležitým faktorem je nárůst platební neschopnosti v podnikové sféře způsobený především celosvětovou hospodářskou recesi v roce 2008. Ta se zastaví až v roce 2012, odhaduje pojišťovna.

Růst světového obchodu, který činil v roce 2010 14 procent, poklesne v roce 2011 na polovinu. V roce 2012 se ale dočkáme opětovného oživení, píše se v dokumentu. „Podstatu současných problémů lze hledat v krizi důvěry, která má reálné základy v rozladění z minulých období. Hospodářský růst se po krátkém oživení jednoznačně zpomalil a je turbulentnější,“ vysvětluje generální ředitel Euler Hermes Čescob Július Kudla.

Evropa se potýká se stále stejnými problémy

Podle něj sužují evropské země stále opakující se problémy – nadbytek výrobních kapacit, vysoká nezaměstnanost, neuspořádané veřejné finance. „Tendence prosazování zájmu jednotlivých vlád jenom v krátkodobém časovém horizontu je nebezpečná o to více, že tyto vlády nenaslouchají názorům firem,“ dodal Kudla.

Růst ekonomiky v letošním roce v eurozóně a v USA by měl být stejný, a to 1,6 procenta. Pro příští rok studie předpovídá mírné zpomalení růstu HDP v eurozóně na 1,3 procenta a lehký nárůst v USA na rovná dvě procenta. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předpovídá pro příští rok eurozóně výrazně pomalejší růst ekonomiky než EH, očekává pouze 0,3procentní růst HDP. V případě USA jsou předpovědi pojišťovny a OECD téměř shodné.

Světový růst potáhne Čína a Indie

Rychle se rozvíjející ekonomiky vykážou v příštím roce růst HDP čtyři procenta v Latinské Americe, 3,5 procenta ve střední Evropě a 7,1 procenta v Asii s výjimkou Japonska. Mezi tahouny světového růstu ekonomiky v příštím roce se zařadí Indie a Čína, odhad růstu obou zemí je 8,5 procenta. Brazilská ekonomika by podle studie letos růst o 3,5 procenta a příští rok o 3,7 procenta.

EH ve studii také upozornila na riziko exportu do jednotlivých zemí světa. Nejvyšší rating AA má z pohledu úvěrové pojišťovny v Evropě prakticky celá západní, severní a jižní Evropa. Nejhorší rating D dostal Island, státy na území bývalé Jugoslávie mimo Slovinska a Chorvatska a nově vzniklé evropské státy na území bývalého SSSR kromě Litvy a Estonska. Česká republika, Slovensko a Polsko dostalo rating BB, což je třetí místo na šestistupňové ratingové stupnici EH.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video