Europarlament zahájil tažení proti spekulacím se státními dluhopisy | E15.cz

Europarlament zahájil tažení proti spekulacím se státními dluhopisy

Euro
Euro
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropský parlament dnes schválil zákaz spekulativního obchodu s nekrytými swapy úvěrového selhání (credit default swap - CDS) na státní dluhopisy. Pokud návrh schválí Rada ministrů, mohl by zákaz začít platit od počátku příštího roku. Europoslanci si od přijatého opatření slibují, že pomůže stabilizovat finanční trhy.

CDS v původní podobě slouží jako jakási pojistka pro případ nesplacení dluhopisu. Mohou ale také sloužit pro spekulaci na pokles hodnoty dluhopisu. K tomu spekulanti využívají především nekryté CDS, kdy nevlastní původní dluhopis a pouze si ho půjčí.

„Je logické, že CDS na vládní dluhopisy slouží investorům, kteří doopravdy drží ony dluhopisy,“ uvedl europoslanec za Evropskou lidovou stranu Markus Ferber.

„V jakémkoli jiném případě jsou čirou tržní spekulací, která může mít neodhadnutelné následky, tak jako v případě Řecka, a jako taková musí být zkrocena. Potřebujeme nová opatření k tomu, abychom mohli bojovat proti dluhové krizi eurozóny,“ doplnil.

Ze zákazu bude přípustná výjimka pouze v případě, že na trhu s vládními dluhopisy bude nedostatečná likvidita. I v takovém případě ale bude nutné, aby obchod s nekrytými CDS schválil Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video