Eurozóna pomalu roste, HDP ve třetím čtvrtletí stoupl o 1,7 procenta | E15.cz

Eurozóna pomalu roste, HDP ve třetím čtvrtletí stoupl o 1,7 procenta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Hrubý domácí produkt eurozóny ve třetím čtvrtletí meziročně stoupl o 1,7 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Opravil tak svůj rychlý odhad z poloviny listopadu, podle kterého růst činil pouze 1,6 procenta. Úřad revidoval také tempo meziročního růstu ve druhém čtvrtletí, a to rovněž na 1,7 procenta z dříve uváděných 1,6 procenta.

Eurostat dále potvrdil, že ve srovnání s předchozími třemi měsíci se ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí zvýšila o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako ve druhém kvartálu. Hospodářský růst podporovaly zejména výdaje domácností a veřejného sektoru.

Úřad rovněž zopakoval, že v celé Evropské unii mezičtvrtletní tempo růstu ekonomiky ve třetím čtvrtletí zůstalo na 0,4 procenta. Meziroční růst ekonomiky EU ve druhém i třetím čtvrtletí opravil na 1,9 procenta z dříve uváděných 1,8 procenta.

Evropská komise minulý měsíc předpověděla, že růst ekonomiky eurozóny v příštím roce zpomalí na 1,5 procenta z letošních 1,7 procenta. Evropská centrální banka (ECB) se snaží hospodářský růst v eurozóně podporovat nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video