Evropské země hlásí první nákazu virem zika. Léky proti němu neexistují | E15.cz

Evropské země hlásí první nákazu virem zika. Léky proti němu neexistují

Virus zika pod mikroskopem
Virus zika pod mikroskopem
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (CC0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První případ nákazy virem zika, který je spojován s poškozováním mozků novorozenců, dnes ohlásilo Dánsko. První nemocné mají rovněž Británie, USA a Kostarika. Všichni pacienti, včetně evropských, se nakazili v Latinské Americe. Zdravotnické úřady očekávají, že počet případů nákazy virem zika v Evropě vzhledem k intenzitě mezinárodního cestovního ruchu poroste. Britské zdravotnické úřady tvrdí, že pro Evropu virus nepředstavuje žádnou hrozbu, neboť se nepřenáší z člověka na člověka.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že virus se nejspíš rozšíří do všech zemí amerického kontinentu s výjimkou Kanady a Chile, kde se konkrétní druh komár přenášející virus nevyskytuje. Americký prezident Barack Obama vyzval k rychlému vyvinutí léku a vakcíny.

Zdravotnické úřady v dánském Aarhusu dnes uvedly, že pacientovi, u něhož byl virus zjištěn, se daří dobře a brzy se uzdraví. Dánské úřady zároveň doporučily těhotným ženám, aby se vyvarovaly cest do Latinské Ameriky, která je virem především postižena.

Nejméně tři případy nákazy oznámily Spojené státy. Nemocní původem z Virginie, Arkansasu a Kalifornie se také nedávno vrátili z Latinské Ameriky, kde se nakazili. Nemocná osoba nepředstavuje žádné riziko pro své okolí, uvedla v úterý zástupkyně zdravotnického úřadu státu Virginie Marissa Levineová.

Důvodem je prý fakt, že ve Virginii nyní není sezóna komárů. Nemocná osoba v Arkansasu trpí prý jen mírnou formou onemocnění. O víkendu ohlásila tři případy nákazou virem zika Británie: všichni nemocní pobývali v jihoamerických nebo středoamerických státech.

Virus zika se šíří v Latinské Americe, objevil se v Dánsku
Základní údaje o viru zika, který patrně poškozuje mozky novorozenců:

Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti; příznaky jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní.

Podle lékařů je virus příčinou toho, že se infikovaným matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem (mikrocefalie). Přímá spojitost ale nebyla prokázána.

Mezi říjnem 2015 a lednem 2016 brazilské úřady zaznamenaly asi 3500 případů mikrocefalie u novorozenců, nejméně pět dětí s virem zika v krvi zemřelo. Silně postižena je také Kolumbie.

Dnes oznámilo první případ nákazou virem zika Dánsko, první nemocné mají rovněž Británie, USA a Kostarika. Všichni pacienti pobývali v Latinské Americe. V Evropě se šíření viru neočekává, podle britských zdravotníků se nepřenáší z člověka na člověka.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se virus nevyhne americkému kontinentu s výjimkou Kanady a Chile, kde komár Aedes aegypti nežije.

Proti viru dosud neexistuje účinný lék. Americké úřady dnes oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. To ale bude trvat několik let.

Středoamerické a jihoamerické země varovaly ženy, aby kvůli viru zika raději odložily těhotenství. Těhotné ženy by se podle evropských a amerických úřadů rovněž měly vyhnout cestám do postižených oblastí.

První případ nákazy virem zika v úterý potvrdila také Kostarika. Pětadvacetiletý muž se prý nenakazil přímo v zemi: nakažený komár ho pravděpodobně bodl při nedávné návštěvě Kolumbie. Úřady v okolí jeho domu provedly postřik proti komárům, aby zabránily šíření viru.

Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. Jeho příznaky jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní.

Virus ale pravděpodobně způsobuje rovněž to, že se nakaženým matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem. V Brazílii byly takto postiženy tisíce dětí, nejméně pět z nich zemřelo. Silně postižená je také Kolumbie.

České ministerstvo zahraničí varovalo před výskytem viru zika v Brazílii a Kolumbii již v polovině prosince. S ohledem na aktuální informace dnes upozornění rozšířilo na celý region. „Pro celý region Latinské Ameriky doporučujeme všem českým občanům, aby dbali na ochranu před bodnutím hmyzu, zejména se to týká těhotných žen,“ řekla Irena Valentová z tiskového odboru Černínského paláce. Upozornění se podle ní nově vztahuje například na Venezuelu, Haiti nebo Barbados.

Asijský Singapur, který se tento měsíc potýká s nárůstem případů onemocnění horečkou dengue, dnes oznámil, že zavede bezpečnostní opatření i proti viru zika. Mimo jiné nechá vyvěsit plakáty na letišti upozorňující cestovatele z postižených oblastí, aby úřadům ohlásili, pokud dostanou horečku. Lidé, u nichž se nákaza virem zika prokáže, budou hospitalizováni.

Výzkum potrvá roky

Obama již vyzval k rychlému pokroku ve vývoji účinných léků a preventivních prostředků. „Prezident zdůraznil nutnost urychlit výzkum, aby byly dostupné lepší diagnostické testy, vakcíny a léky,“ uvedl Bílý dům v prohlášení. Obama rovněž chce, aby všichni Američané měli o viru dostatek informací.

Proti viru dosud neexistuje účinný lék. Americké úřady dnes oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. Výzkum však bude trvat několik let. Zatím totiž nejsou jasné všechny způsoby, kterými se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk.

Americké aerolinky United Airlines v úterý oznámily, že umožní svým klientům, kteří si zakoupili letenky do zemí postižených virem zika, odložení letu nebo vrácení peněz. Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) nedoporučilo těhotným ženám cestovat do Karibiku a Jižní Ameriky, kde dochází k přenosu nemoci.

Už o víkendu varovaly Kolumbie, Ekvádor, Salvador a Jamajka ženy, aby se kvůli viru zika dočasně vyhnuly otěhotnění. Později se přidaly i další středoamerické a jihoamerické země.

Němeček: Nákaza virem zika v Česku nehrozí
Nákaza virem zika, jenž zasáhl Latinskou Ameriku a první dovezené případy jsou už i v Evropě, v Česku podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) nehrozí. Těhotným ženám doporučuje, aby do Latinské Ameriky nyní nejezdily. Virus přenáší komár, který v Česku nežije. Nemoc se podobá chřipce, lék na ni není. Státní zdravotní ústav objednal testy pro ověření případné nákazy.

„Chtěl bych uklidnit českou veřejnost, že co se týče rizika přenosu tohoto viru v ČR, tak je prakticky nulové. U nemocných nic nehrozí, problém je jen v případě těhotných žen, kde bylo zaznamenáno, že virus zastavuje růst mozku,“ řekl ministr s tím, že už konzultoval situaci s ministerstvem zahraničí, které vydá seznam zemí, kam by neměly cestovat těhotné ženy.

Latinskoamerické země varují kvůli viru Zika před otěhotněním

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video