Evropský soud: Polsko porušilo lidská práva, když pomohlo CIA | E15.cz

Evropský soud: Polsko porušilo lidská práva, když pomohlo CIA

ČTK

Share on Facebook Messenger
Polsko porušilo úmluvu o ochraně lidských práv, když na svém území povolilo americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) zadržovat dvojici podezřelých z terorismu. Rozhodl tak Evropský soud pro lidská práva v případu dvou údajných členů teroristické sítě Al-Káida. Mluvčí polského prezidenta uvedla, že verdikt poškozuje obraz Polska, zatímco expremiér Leszek Miller neváhal závěr soudu označit za "nespravedlivý a nemorální".

Rozsudek podle Reuters připouští, že se v Polsku nachází tajné vězení CIA, což Varšava vždy popírala. Spojené státy již dříve přiznaly, že podezřelé členy Al-Káidy držely a vyslýchaly mimo americké území, neuvedly však, v kterých zemích.

Saúdský Arab Abdar Rahím Našírí a Palestinec saúdskoarabského původu abú Zubajdá se na soud obrátili s obviněním, že je CIA v roce 2002 tajně přepravila do vězení v polských lesích, kde byli podrobeni mučení. Polsko mělo jejich držení zabránit a stíhat odpovědné osoby, soudí údajní teroristé. Vyčítají polským úřadům, že touto svou pasivitou umožnily, aby se oba stali obětí nelidského a ponižujícího zacházení a byli nelegálně připraveni o svobodu.

Je to nespravedlivé, protože je to založené na fámách, spekulacích a pomluvách, reagoval expremiér Leszek Miller

Evropský soud pro lidská práva dnes rozhodl, že Polsko porušilo mimo jiné články úmluvy zakazující mučení. Podle soudu se provinilo také proti právu na svobodu a vyšetření obvinění.

Polsko tak oběma mužům musí nyní zaplatit odškodné, jednomu ve výši 100.000 eur (2,7 milionu Kč) a druhému 130.000 eur (3,6 milionu Kč). Rozsudek je pro zemi, která je smluvní stranou Evropské úmluvy o lidských právech, právně závazné. Podle mluvčí prezidenta Bronislawa Komorowského Joanny Trzaskové-Wieczorekové ale Polsko má ještě možnost odvolat se.

„Verdikt štrasburského soudu ohledně vězení CIA je pro Polsko nepříjemné a zemi finančně zatěžuje a poškozuje její image,“ prohlásila podle Reuters mluvčí v reakci Varšavy na dnešní závěr Evropského soudu pro lidská práva.

Zato Miller, který v době aféry kolem údajných vězení CIA v zahraničí stál v čele vlády, podle agentury AP rozsudek důrazně odmítl jako „nespravedlivý a nemorální“. Podle jeho vyjádření by pro Polsko bylo absurdní zaplatit nějakou pokutu „vrahům“.

„Je to nespravedlivé, protože je to založené na fámách, spekulacích a pomluvách. Materiál, který polské úřady tomuto soudu poslaly, soud odmítl a nevzal ho v úvahu,“ uvedl expremiér. „Je to nemorální, protože soud staví práva vrahů nad práva obětí,“ dodal.

Zároveň opětovně popřel existenci vězení CIA v Polsku. „Mnohokrát jsem muž řekl, že takové vězení neexistovalo a nemám, co bych k tomu dodal,“ prohlásil. Dvojice, která Polsko žalovala, je nyní zadržována v americké věznici Guantánamo na Kubě. Spojené státy jurisdikci Evropského soudu pro lidská práva nepodléhají.

Polské úřady vždy popíraly, že se na území Polska nachází vězení řízené CIA. Země přitom patří k důležitým spojencům Spojených států. Rozhodnutí soudu může mít důsledky i pro další evropské země, ve kterých se údajně nacházejí věznice CIA. Podobná obvinění byla ve Štrasburku totiž vznesena i vůči Rumunsku a Litvě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.