Facebook: Rusko referendum o brexitu na síti neovlivňovalo | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Facebook: Rusko referendum o brexitu na síti neovlivňovalo

Facebook: Rusko referendum o brexitu na síti neovlivňovalo
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Rusko se pomocí sociální sítě facebook nesnažilo ovlivnit britskou kampaň před loňským referendem o setrvání Spojeného království v Evropské unie. Vyplývá to z interního vyšetřování provozovatele sítě, který zjistil, že Rusko se veřejné mínění pokusilo formovat jen pomocí trojice reklam, které navíc zhlédlo jen několik desítek lidí.

Facebook začal po aktivitě ruských účtů pátrat na žádost volební komise, která od největší světové sociální sítě chtěla informace o všech případech možného ovlivňování volební kampaně. Provozovatel sítě objevil tři takové ruské reklamy v ceně 72 pencí (21 korun). Tyto reklamy se během čtyř dní, kdy byly přístupné, zobrazily méně než 200 britských uživatelů.

Interní vyšetřování se soustředilo na identifikaci činnosti facebookových účtů s vazbami na ruskou Agenturu pro výzkum internetu, která je považována za prodlouženou ruku ruské vlády.

Tato agentura si podle předchozích zjištění provozovatele facebooku prostřednictvím fiktivních uživatelských účtů objednala reklamu za více než 100 tisíc dolarů (2,2 milionu korun), pomocí které se před loňskými prezidentskými volbami ve Spojených státech snažila ovlivnit náladu Američanů. Rusko nicméně trvá na tom, že se hlasování v USA a ani v Británii nesnažilo nijak zmanipulovat.

Kdo může za radioaktivní mrak nad Evropou? Ruská továrna otočila
Na korejském poloostrově reálně hrozí otevřený konflikt, prohlásil Lavrov

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!