Fico se pustil do Kisky kvůli schůzce se Sorosem | E15.cz

Fico se pustil do Kisky kvůli schůzce se Sorosem. Postavil se na stranu opozice, prohlásil

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Slovenský premiér Robert Fico zkritizoval prezidenta Andreje Kisku za jeho loňské setkání s finančníkem a filantropem Georgem Sorosem a řekl, že Kiska se postavil na stranu opozice. Šéf kabinetu tak při svém dnešním setkání s novináři reagoval na Kiskovo nedělní prohlášení, ve kterém se hlava státu vyslovila pro předčasné volby nebo pro zásadní rekonstrukci vlády kvůli ztrátě důvěry společnosti ve stát po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Podle prezidentské kanceláře Fico konspiračními teoriemi odvádí pozornost od politické krize. Ficovo vyjádření kritizovala opozice i zástupci koaliční strany Most-Híd. Podle listu Hospodárské noviny se Soros od Kiskova projevu distancoval.

"Události, které se staly po vraždě, mají nějaký rukopis. (...) Chci panu prezidentovi dát jednoduchou otázku: 20. září 2017, New York, Pátá avenue. Ptám se, proč hlava státu šla soukromě k člověku, který má velmi pochybné jméno? Tím člověkem je pan Soros," řekl Fico. Na schůzce nebyl podle Fica přítomen zástupce ministerstva zahraničí nebo slovenský velvyslanec.

"To, co se stalo po vraždě novináře a jeho přítelkyně, naznačuje, že je zde pokus v tomto státě o totální destabilizaci," dodal Fico, který při dnešním briefingu neumožnil novinářům klást dotazy. Kiska podle premiéra vyvolává svými vyjádřeními destabilizaci, místo aby se snažil situaci uklidnit.

"Odpoutávání pozornosti konspiračními teoriemi nezbavuje premiéra povinnosti řešit hlubokou politickou krizi, nebo uvolnit místo někomu, kdo to dokáže," reagoval Kiskův mluvčí Roman Krpelan. V souvislosti s předáním abdikačního listu ministrem kultury Markem Maďaričem prezidentův mluvčí dodal, že premiér ignoruje skutečnost, že se mu hroutí vláda. Rozhovory se zástupci politických stran o vzniklé krizi hlava státu zahájí ve středu.

Fico již v neděli v reakci na prezidentovy návrhy hovořil o tom, že projev hlavy státu "zjevně nebyl napsán na Slovensku". Dnes doplnil, že rukopis prezidentova projevu "je někde jinde".

Kiskův mluvčí ještě v neděli reagoval ujištěním, že projev byl napsán v Tatranské Javorine, která je na Slovensku.

Sám finančník Soros se prostřednictvím svého mluvčího od Kiskova projevu a demonstrací na Slovensku distancoval. "Pokud jde o připomínky pana premiéra Fica, pan Soros nehraje žádnou roli v nedávném projevu prezidenta Kisky ani v nedávných demonstracích na Slovensku," uvedl podle listu Hospodárské noviny Sorosův mluvčí Michael Vachon. Soros se také vyjádřil k setkání s Kiskou v New Yorku. Uvedl, že se se slovenským prezidentem setkal v září 2017 během Valného shromáždění OSN a jejich debata se týkala snahy o lepší integraci romské komunity na Slovensku. Prezident byl doprovázen poradci a Soros byl ve spojení se svým synem a předsedou nadace Open Society Foundations (OSF).

Opozice i vládní strana Most-Híd dnešní Ficovo vystoupení kritizovaly. "V demokratické zemi to považuji za absolutně nepřípustný a neakceptovatelný projev premiéra. Pro mě osobně je to absolutně nepřijatelné," citoval list Denník N ministryni spravedlnosti a místopředsedkyně strany Most-Híd Lucii Žitňanskou. Zástupci opozice tvrdili, že Ficovo vyjádření hraničí se ztrátou zdravého rozumu a že Fico projevil nejnižší pudy, aby se udržel u moci.

Vražda novináře a jeho přítelkyně vyvolala na Slovensku kromě vlny občanských protestů také třenice v koalici. Most-Híd, která je jednou ze tří vládních stran, vybídla k rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který je také místopředsedou Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Kaliňák o víkendu takový krok odmítl. Fico řekl, že politickými souvislostmi vraždy se koalice bude brzy zabývat.

Finančník maďarského původu Soros se v poslední době dostal do centra pozornosti před dubnovými parlamentními volbami v Maďarsku. Maďarský premiér Viktor Orbán ve své kampani zdůraznil téma migrace a obvinil Sorose, že jeho záměrem je zaplavit Evropu migranty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video