Filipíny drancuje ničivý tajfun, lidé prchají před nebezpečím | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Filipíny drancuje ničivý tajfun. Úřady vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti

ČTK

Na Filipíny udeřil ničivý tajfun Nock-Ten. Jeho příchod jako první pocítil ostrov Catanduanes, kde živel přerušil dodávky elektřiny a vyřadil z provozu komunikační sítě. Místní úřady varovaly před sesuvy půdy, záplavami a nárazy mořských vln o výšce až 2,5 metru a vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti. K evakuaci byly na Filipínách vyzvány statisíce lidí, mnozí z nich se ale zdráhají opustit své domovy a pokračují v oslavách vánočních svátků.

Vichr tajfunu dosahoval při příchodu na pevninu v nárazech rychlosti 235 kilometrů v hodině. V některých oblastech byla dnes zrušena námořní, letecká i pozemní doprava, což způsobilo problémy tisícům lidí, kteří v této převážně křesťanské zemi cestovali domů na Vánoce.

Zeman přeje lidem do nového roku nebezpečný život. Prý se chce vyhnout frázím

Evakuováno bylo již přes 100 tisíc lidí, především z pobřežních oblastí. Desetitisíce dalších ale podle agentury AP evakuaci odmítají a pokračují v oslavách Vánoc. Guvernér provincie Camarines Sur ve snaze přilákat obyvatele z ohrožených oblastí do evakuačních center uspořádal u těchto středisek grilování prasat, která jsou zde oblíbenou vánoční pochoutkou.

Viceguvernérka provincie Catanduanes Shirley Abundová pohrozila, že úřady budou muset lidi evakuovat "násilím". "Jsou skutečně tvrdohlaví, nechtějí opustit své domovy, protože jsou Vánoce," řekla.

Z provincie Catanduanes by tajfun měl podle meteorologů dále pokračovat přes jižní část hlavního filipínského ostrova Luzon a v pondělí by se měl přehnat kolem filipínské metropole Manily. Poté by se měl přesunout nad Jihočínské moře. V oblasti, kterou tajfun podle předpokladů zasáhne, žije 42 milionů lidí.

Filipíny ročně sužuje kolem 20 tajfunů. V posledních letech jsou bouře zvlášť prudké, což vědci vysvětlují klimatickými změnami. V listopadu 2013 zabil tajfun Haiyan na Filipínách přes 6000 lidí. Živel tehdy zničil na 200 tisíc domů.

Filipíny obvinily Čínu, že blokuje jejich přístup k ostrovům
Východní Asii zasáhlo nezvykle chladné počasí, vyžádalo si desítky obětí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!